Pacient, u kterého je podezření na nákazu nebezpečnou nakažlivou nemocí, je od pátečního večera hospitalizovaný v pražské nemocnici na Bulovce. Podle primářky Kliniky infekčních nemocí, kde o něj pečují, je spíše nepravděpodobné, aby se potvrdila nákaza krvácivou horečkou, ačkoliv to nevyloučila.
"Já to stoprocentně říct nemohu. Krev byla odeslána do laboratoře v Německu, kde se provádí testy na právě tyto nemoci, které jsou typu krvácivých horeček, ale ten pacient klinické příznaky toho krvácivého stavu nemá," řekla.
Hlavní hygienička Barbora Macková potvrdila, že se jedná o amerického občana, který se pohyboval v Demokratické republice Kongo a Rwandě. "6. dubna dorazil na Letiště Václava Havla. Jeho předchozí cestovní anamnéza byly Spojené státy, Rwanda a Demokratická republika Kongo. V Demokratické republice Kongo pobýval několik měsíců, jednalo se o pracovní pobyt," řekl TN.cz ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum.
[chooze:article;value:613076]
"Je to člověk, který cestoval, pracoval, v africké zemi a do České republiky se dostal s horečnatým stavem. Když správně zhodnotí lékař nebo zdravotník, že by mohlo jít o nějakou importovanou nemoc, tak se k tomu přistupuje s velkou opatrností," vysvětlovala. Zatím se neví, že by člověk trpěl nějakou další nemocí.
Právě to, že se pacient pohyboval v africké zemi, kde se vyskytují nebezpečné nemoci, je důvodem přísných opatření. Pakliže se nákaza ebolou nebo jiným typem krvácivé horečky nepotvrdí, o pacienta se dál bude pečovat v normálním režimu. Výsledky z berlínské laboratoře se očekávají v sobotu odpoledne. "Může být těch diagnóz celá spousta. Třeba si to nemusel opatřit ani v Africe," uvedla Roháčová.
"Izolace se liší podle klinického stavu. Když je dobrý, tak je umístěn do tzv. bioboxu. My máme na naší klinice tři. Tam pacient může dostávat tekutiny, jídlo, případně kyslík. Pokud by byl v těžkém stavu, potřeboval by péči resuscitačního typu, tak na to jsme vybavení taky," popsala primářka.
[chooze:article;value:613070]
Přestože se o pacienta starají speciálně vyškolení zdravotníci, péče je podle ní náročná. "Provádějí se úkony, které jsou nezbytné, aby nedošlo k ohrožení personálu (pohybujeme se v oblecích), dalších pacientů ani civilního obyvatelstva," přiblížila.
"Pokud by se to potvrdilo, tak zůstává v izolaci a hygienik nebo orgán ochrany zdraví nařídí opatření osobám, které s ním v kontaktu byly," dodala. Nehrozí prý ale, že by se nemoc rozšířila, a lidé nemají důvod k jakýmkoliv obavám.
[chooze:article;value:610500]
"Poté, co přistál v Praze, tak následně přejel do Tábora a zbytek toho času strávil tam. Vytrasovali jsme všechny osoby, jedná se o 26 lidí. Dominantně se jedná o zdravotnické pracovníky, kteří poskytovali péči, popřípadě pracovali s jeho biologickým materiálem," doplnil Fošum.
U zmíněných 26 lidí byla nařízena karanténa. Další vývoj se bude řídit právě podle výsledku testů a případného typu nákazy. Krvácivé horečky se přenáší kontaktem s biomateriálem nakaženého, nebo je přenáší hmyz či hlodavci. Pokud by šlo o virus druhého typu, karanténa se podle Fošuma může zrušit.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.