V trase dálnice D35 našli asi 2 300 let starou osadu. Mohly tam žít stovky Keltů

Dosud se myslelo, že Keltové ve střední Evropě žili pohromadě jen v pár chýších, tady ale vytvořili bez nadsázky hlavní město východních Čech. "Máme sídliště, které dosahuje plochy až 25 hektarů," upozornil archeolog Tomáš Mangel.

Na jednom místě jsou desítky studní a hrnčířských pecí, základy domů, a dokonce i svatyně. Archeologové posbírali 180 krabic cenných nálezů. Jen mincí jsou stovky, zlatých i stříbrných. A už tehdy se padělaly. Nejstarší český podvrh objevili právě tady, je mu 2 300 let. "Je vyrobený z bronzu a potažený zlatem," popsal archeolog Matouš Holas.

Průzkum s detektory trval 3 200 hodin. Účastnilo se ho 150 lidí. Lokalita je tak cenná, že ji hlídala v noci policie. 

[chooze:article;value:614371]

Měli najatou ostrahu a domluvené hlídky od policejních obvodů. A pět hledačů archeologové skutečně na místě i přistihli, jak kradou.  

"Dopouštějí se protiprávního jednání, které může být přestupkové nebo trestněprávní," informovala policejní mluvčí Magdaléna Vlčková. Na místě je i nejstarší rytina koně na našem území. 

Takových nálezů je v Evropě známých několik desítek. Přes keltské superměsto cestoval od Baltského moře k Jadranu jantar. Cenných ozdob posbírali archeologové 8 000, jsou mezi nimi dokonce i hrací kostky.

[chooze:article;value:613064]

"Mohu slíbit, že v řádu nejbližších měsíců budeme schopni prezentovat veřejnosti ty základní informace formou elementární výstavy, potom by mohla přijít nějaká stálá výstava," avizoval ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Grulich.

Před Kristem byla Evropa jen řídce osídlená, takže pokud tam žily 2 000 Keltů, odpovídá to dnes městu o 200 000 obyvatelích. Archeologové si jsou jistí, že brzy narazí na další zajímavé nálezy. V trase dálnice na Královéhradecku zbývá ještě prozkoumat 18 kilometrů.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.