Plán MŠMT se podle školních jídelen neosvědčil. Děti nechtějí ryby ani luštěny

Místo gulášové polévky bramboračka s kořenovou zeleninou. Ze školního jídelníčku by měly zmizet třeba slazené nápoje a méně by mělo být i cukru, soli nebo masa. Do pilotního projektu vaření z nového spotřebního koše bylo zapojeno 31 škol, mezi nimi i základní škola v Dobřanech.

"Já jsem rozhodnuta, že pokud projde v té podobě, ve které jsem ho pilotovala, tak ho prostě nechci a nebudu dodržovat. Jsou tam navýšeny luštěniny a ryby. To jsou dvě komodity, které jsou v každé jídelně velmi tenkým ledem. Nechtějí to jíst, nemají na to návyky z domova, nejsou na to zvyklé," popsala vedoucí školní jídelny Základní školy Dobřany Renata Černá.

"My z některých školních jídelen víme, že pokud připraví luštěniny, tak to děti vyhazují. V podstatě se dá říct, že stát chce z dětí udělat vegetariány," uvedl tiskový mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.

[chooze:article;value:583350]

​"Nejsou luštěniny jako luštěniny, stejně tak není ryba jako ryba. Má osobní zkušenost říká, že tyto pokrmy, které nejsou příliš oblíbené, se dají připravit tak, že je děti snědí. Takže my ve školních jídelnách pracujeme tak, že využíváme luštěniny k tomu, aby se tím zahustily omáčky nebo schováváme luštěniny do různých masových pokrmů," vysvětlila výživová poradkyně Eva Kalembová.

Ministerstvo školství připravuje pro kuchařky a kuchaře různé podklady i školení. Pomoci by měla i metodika Státního zdravotnického ústavu. "Ve spoustě jídelen vaří personál, který tam vaří roky, někdy desítky let a vaří podle nějakých zajetých pravidel a pro ně to může být obtížné a skutečně to může sklouznout k tomu, že udělají něco, co nebude úplně ideální," dodala výživová poradkyně Margit Slimáková.

Dalším problémem můžou být i finance. "Mám trošku strach hlavně v komoditě ryb. Budou upřednostňovány tučné ryby, mezi které patří třeba losos, což opravdu není levná komodita, pokud chceme těm dětem dát kvalitní rybu," upozornila vedoucí jídelny Černá.

[chooze:article;value:594063]

​"Je tam i podíl biopotravin 5 procent. My se domníváme, že může dojít ke zdražení obědů, protože obecně biopotraviny jsou dražší, takže rodiče si za obědy dětem připlatí," doplnil Zemánek.

"My jsme přesvědčeni, že žádnou vyšší zátěž než zatím v těch nastavených limitech to pro strávníka, žáka, respektive pro rodiče nebude přinášet," reagoval vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže MŠMT Jan Mareš.

Nově si děti v jídelnách budou moci ohřát vlastní oběd z domova a ve školách s výběrem dvou a více pokrmů by měla být bezmasá varianta. Spotřební koš určuje jaké množství potravin má být součástí školního obědu žáka. Vznikl ale před více než 30 lety a už neodpovídá současným výživovým potřebám dětí. Ten nový by měl platit od příštího školního roku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.