Ubývající biologická rozmanitost představuje pro lidstvo podle vědců vážné riziko, píše deník Guardian. Podle odborníků stojíme na pokraji prolomení limitů Země a je třeba jednat, jinak bude lidstvo čelit katastrofě.
"Již nyní nám hrozí značné škody a my se vydáváme směrem, kde jich bude ještě více," uvedl profesor aplikované ekologie na univerzitě v Readingu Tom Oliver. Obává se, že negativní změny budou postupovat velmi rychle. "Myslím, že v příštích 15 až 20 letech budeme určitě svědky pokračující potravinové krize," dodal.
[chooze:article;value:576091]
"Budeme svědky stále častějších konfliktů o přístup k ubývajícím zdrojům," uvedl Andrew Terry ze Zoologické společnosti v Londýně.
Podle některých studií se od roku 1970 snížily populace volně žijících živočichů v průměru o 73 procent. "Je ostudné, že náš jediný druh je příčinou vymírání tisíců dalších," doplil Oliver a zdůraznil, že lidé jsou na přírodě závislí, a vymírání druhů je tak vážný problém.
BBC s odkazem na Mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby uvádí, že vymírání druhů způsobuje zejména zemědělství, těžba dřeva, kácení, lov a nadměrný rybolov.
Vymírání zvířat se dostalo na alarmující úroveň. Deset druhů úplně zmizí (11/2023):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.