Do historického exkurzu se poslanec vládní strany Směr Richard Glück ve vysílání kanálu TA3. Snažil se totiž obhájit cestu slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy na oslavy Dne vítězství. Fico byl jedíným lídrem zemí EU, který do Ruska minulý týden zamířil.
"Často mluvíte o tom, že předseda vlády tam byl jako jediný z Evropské unie. No, fajn, ale ukažte mi druhou zemi v Evropské unii, kde vypuklo tak velké Slovenské národní povstání. Nikde. Máme největší Slovenské národní povstání," tvrdil suverénně poslanec.
[chooze:article;value:611676]
Takové tvrzení ale zaskočilo jeho oponenta poslance KDH Františka Mikloška. "No, moment. Varšavské povstání bylo trošku jiné kafe," postavil se Glückovi. "No, to bylo ve Varšavě. My jsme měli Slovenské národní povstání," reagoval poslanec Směru.
Glück se pak zamotal i ve vzpomínkách na návštěvu Moskvy. "Já jsem byl položit věnec k pamětníku, tedy k mohyle," řekl a odmlčel se. "Obětí, zřejmě," napověděl mu Mikloška. "Obětí, ale konkrétně neznámého vojáka sovětské armády, který byl zabit," rozpomněl se Glück.
Následně přispěchal s možná nečekaným vysvětlením zmatení. "Omlouvám se za menší zádrhel. Jsem po těžkém obědě," řekl.
[chooze:article;value:612682]
Podle slovenského Vojenského historického ústavu bojovalo na straně slovenských povstalců asi 77 tisíc lidí. Polská armáda uvádí, že při Varšavském povstání čítaly povstalecké jednotky asi 50 tisíc mužů. Například pří Pražském povstání pak se zbraní v ruce bojovalo 30 tisíc lidí, uvádí český Vojenský historický ústav.
Varšavské povstání bylo nicméně mimořádně drastické co do počtu obětí. "Ztráty na polské straně činily 18 tisíc mrtvých a asi 25 tisíc raněných vojáků a asi 120 až 200 tisíc civilních obětí," uvádí polská armáda.
Fico se po roce vrací na místo činu. Vláda zasedne v Handlové, kde na něj stříleli (5/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.