Evropa stojí před ekonomickou pohromou. Čelíme existenční výzvě, říká odborník

V základních kamenech evropské prosperity se nejen objevují trhliny. Jsou na pokraji naprostého rozdrobení, píše novinář Matthew Karnitschnig pro Politico. Zatímco v posledních dekádách podle něj starý kontinent zvládal prosazovat své zájmy, nyní začíná být sevřený mezi rozmáhající se Čínou a USA, které přebírá Donald Trump.

Právě Trump sedící v Bílém domě může být jedním z hřebíků do rakve. Už před listopadovými volbami předesílal, že uvalí na zahraniční zboží vysoká cla. "To znamená, že evropské metropole, které se již nyní snaží omezit rostoucí schodky při klesajících daňových příjmech, budou čelit ještě větší finanční zátěži, což by mohlo vyvolat další politické a sociální otřesy," píše Karnitschnig.

[chooze:article;value:582928]

​​"Veškeré sektory, které mají jakýkoliv kontakt se Spojenými státy, budou zasaženy. Čína si to taky nenechá líbit a ona bude recipročně zdaňovat Spojené státy a potenciálně i nás. To bude zasahovat do všech oblastí života, nenajdete sektor, kterého by se to netýkalo," řekl pro TN.cz ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. Přineslo by to podle něj zdražování ve všech oblastech a ochlazení ekonomiky.

Trump bohužel jen odhaluje mnohem hlubší problémy. "Prožíváme období rychlých technologických změn, které jsou poháněny zejména digitálními inovacemi. A na rozdíl od minulosti již Evropa není v čele pokroku. Náš růst produktivity, klíčový faktor, který je hnací silou naší dlouhodobé prosperity, se od Spojených států vzdaluje," řekla prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardová v listopadovém projevu v Paříži.

[chooze:article;value:558845]

Naftový motor versus high-tech

Ekonomický úpadek Evropy podle ní ohrožuje aktuálně fungující sociální systém. Její předchůdce ve funkci a někdejší předseda italské vlády Mario Draghi v září řekl, že Evropa stojí před "existenční výzvou". "Poprvé od dob studené války se musíme skutečně obávat o svou sebezáchovu a důvod pro jednotnou reakci nebyl nikdy tak přesvědčivý," řekl podle deníku Le Monde.

Za posledních 30 let se zdvojnásobil rozdíl mezi HDP na hlavu EU a Spojených států, uvádí Politico. V roce 1990 byl hrubý domácí produkt američanů vyšší o 16 %, teď je to více než 30 %. "Jednoduše řečeno, Evropané málo pracují. Průměrný německý zaměstnanec pracuje o více než 20 % méně hodin než jeho americký kolega," napsal Karnitschnig.

[chooze:article;value:582039]

​Evropa zaostává i v investicích do výzkumu a inovací. Už v roce 2019 podle Světového ekonomického fóra v tomto ohledu EU předběhly nejen USA a Japonsko, ale i Čína. Obrovská částka z rozpočtu na inovace navíc jde do sektoru, který nemá ve své aktuální podobě potenciál ekonomiku EU zachránit – automobilového průmyslu. V Americe investice jdou do Amazonu, Alphabetu, resp. Googlu nebo Mety.

"Zatímco společnosti (Tesla a další, pozn. red.) intenzivně investovaly do bateriových technologií a získaly cenné patenty, Němci se snažili zdokonalit naftový motor," argumentuje Karnitschnig. Jak uvádí web Clean Technica, evropská auta nejsou na žebříčku top 15 nejprodávanějších elektroaut. A ani do žebříčku neprodávanějších aut roku 2023 podle webu Statista se nedostala.

​A kde USA nekonkurují inovacemi, tam se tlačí Čína levnou pracovní silou a průmyslem. Pokud se Evropa nevzpamatuje, hrozí podle expertů úpadek ekonomiky, zadlužení, radikalizace politiky a konec pohodlného života, na který jsme zvyklí. "Než se Evropané probudí do nové reality, může být příliš pozdě na to, aby s tím něco udělali," uzavřel Karnitschnig.

V automobilkách to vře. Ve VW v prosinci stávkovali, Stellantis je bez šéfa a další velká značka má namále (12/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.