V noci na úterý začali těžkooděnci gruzínské policie vytlačovat demonstranty z okolí parlamentu. Používali k tomu vodní děla a granáty se slzným plynem. Demonstranti staví provizorní zátarasy a odpalují na policisty pyrotechniku. Gruzínské ministerstvo vnitra uvedlo, že 224 protestujících bylo zadrženo a tři zatčeni.
Prezidentka Salome Zurabišviliová vyzvala západní země, aby protesty v Gruzii podpořily. Litva, Lotyšsko a Estonsko mezitím zavedly sankce na některé gruzínské činitele kvůli policejnímu násilí při demonstracích.
"Tři pobaltské státy se společně dohodly na zavedení národních sankcí proti těm, kdo potlačili legitimní protesty v Gruzii. Odpůrci demokracie a porušovatelé lidských práv nejsou v našich zemích vítáni," prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.
[chooze:article;value:585820]
Gruzínská vláda z konfliktů viní Západ. "Hlavní odpovědnost za pondělní násilné shromáždění nesou příslušní evropští politici a byrokraté," tvrdil gruzínský premiér Irakli Kobakhidze.
Zatímco demonstranti doufají, že se podaří v Tbilisi zopakovat scénář ukrajinského Majdanu z roku 2013, gruzínská vláda jednání s opozicí absolutně odmítá. "Jde o to, že již mnoho dní statisíce lidí vycházejí na protest, organizují se, obětují sebe, své zdraví a život z jediného důvodu. Tito lidé chtějí vidět sebe a Gruzii v Evropské unii," řekl protestující Nika Oboladze.
"Protestující zatím nepochopili, že na rozdíl od Ukrajiny v roce 2013 je Gruzie nezávislý stát se silnými institucemi a především se zkušeným a moudrým obyvatelstvem, jehož odolností nelze otřást. V Gruzii se majdanský scénář neuskuteční. Gruzie je suverénní stát a gruzínská vláda to nedopustí," prohlásil Kobakhidze.
Vládnoucí strana Gruzínský sen stále častěji přijímá represivní zákony, které jsou podobné těm v Rusku a potlačují svobodu slova. V pondělí vstoupil v platnost například zákon zakazující sňatky osob stejného pohlaví.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.