České děti jsou otylé. Učitelé tělocviku si to chtějí zjednodušit, říká trenér

První otázka v rozhovoru padla na to, jak přinutit děti k pohybu. Pančík se hned ozval s tím, že toto je přesně ten chybný přístup.

"Nutit dítě k něčemu, k čemukoliv, a myslím, že rodiče se mnou budou souhlasit, je dost obtížný úkol. Ideální scénář z mého pohledu je tomu dítěti ukázat pohyb z takového úhlu pohledu, že se ho naučí samo. Což je kolikrát mnohem obtížnější úkol, ale z dlouhodobého hlediska mnohem efektivnější," vysvětlil Pančík. Dodal, že nejlepší technikou je dítěti ukázat, jak bude z pohybu benefitovat, a jít mu vzorem.

[chooze:article;value:580035]

Projekty pro děti

Mnozí mohou namítnout, že zajištění pohybu pro děti je i otázkou financí, například na placení kroužků, případně vybavení a podobně. Boučková s tím až tak docela nesouhlasí.

"Máme projekt Darujeme kroužky dětem. Tam se také dají podporovat děti. Takže si úplně nemyslím, že by to bylo až tak o financích. Je to potřeba zvážit a zamyslet se, co chceme, jaký sport si vybereme," řekla Boučková.

Projekt Darujeme kroužky dětem funguje na principu voucherů na úhradu volnočasových aktivit dětí z rodin ve složité životní situaci, jak uvádí jeho stránky. Je určený pro děti od 3 do 18 let.

"Jediné, co ten rodič potřebuje, je to dítě na ten trénink přivézt. Takže žádné náčiní, není potřeba kupovat hokejky nebo chrániče. Primární pomoc vždy zajišťuje lektor nebo trenér," dodal Pančík.

Dalším projektem je například Děti na startu. Ten je zaměřený na děti od čtyři do devíti let. Cílem je probudit u dětí zájem o sport.

[chooze:article;value:576689]

Problém začíná u rodičů

Za to, že se děti příliš nehýbou, mohou často rodiče. Velká část z nich nikdy nesportovala a v zásadě si problém jako takový vůbec neuvědomuje. "My se snažíme děti edukovat v tom, že je jejich povinnost starat se o své zdraví a že je to normální běžná součást života. Tělesná výchova není jen pro vyvolené děti, ale je pro všechny a má být hlavně hrou a zábavou a radostí a uvolněním pro ně," uvedla Boučková.

Důležitý je ale i přístup školy. "Pokud bude škola aktivní, tak to děti pocítí a uvědomí si, že pohyb je skvělá věc, že tam najdou spoustu kamarádů. Mám zkušenosti s dětmi z mateřské školky, kde jsem s nimi dělala zdravotní tělesnou výchovu formou hry a zábavy. A ty děti už v té školce to nasávají jako houby. A když jsem pak slyšela, jak rodičům vysvětlují, jak se mají napřímit, narovnat, jak se chodí po schodech, že jdou vlastně špatně, že se mají dívat před sebe, tak jsem z toho měla ohromnou radost," popsala Boučková.

Podle Pančíka je tělocvik na školách tak trochu otloukánkem. "Řeknu kontroverzní téma, můžou mě za to lidi ukamenovat, ale je to za mě pravda – spoustu učitelů do tělovýchovy utíká. Jako že je to nějakým způsobem jednodušší práce, protože dětem, teď to řeknu opravdu na plnou pusu, hodím balón a mám od nich klid," prohlásil Pančík. Na celý díl pořadu se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.