Ve vesmíru našli bakterii, která na Zemi neexistuje. Je velmi nebezpečná

Zvýšená hladina oxidu uhličitého, snížená gravitace a vyšší hladina radiace nedělá z ISS zrovna příjemné místo pro život. Přesto se tam vedle lidí vyskytují i bakterie. Ty se navíc dokázaly na život ve vesmíru adaptovat.

Skupině vědců ze Spojených států a Indie úzce spolupracující s NASA se na palubě ISS podařilo odhalit celkem 13 nových kmenů Enterobacter bugandensis, které mohou být patogenní a nenachází se nikde na Zemi. Jsou odlišné geneticky, schopné přežít a množit se v náročných podmínkách, a jsou dokonce schopné koexistovat v symbióze s dalšími mikroorganismy.

"Oproti svým pozemským protějškům vykazují kmeny E. bugandensis z ISS mechanismy odolnosti, které je řadí do skupiny patogenů ESKAPE, které jsou charakteristické svou odolností vůči antimikrobiální léčbě," uvedli vědci ve studii publikované letos v březnu.

[chooze:article;value:548705]

​Jinak řečeno, bakterie nalezené na ISS mají zvýšenou odolnost vůči antibiotikům a podobným lékům. Představují tak ohrožení pro astronauty a kosmonauty na stanici. Smyslem studie tedy nebylo pouze zkoumání těchto organismů, ale také položení základů pro preventivní péči na ochranu obyvatel ISS.

Enterobacter bugandensis bývají zodpovědné za nozokomiální infekce, tedy infekce, které vznikají v souvislosti s hospitalizací pacientů v nemocnicích. Ty se mohou týkat dýchacích nebo močových cest, střev, pohlavního ústrojí či krevního řečiště. Kmeny bakterií způsobujících nozokomiální infekce jsou velmi odolné vůči antibiotikům a dalším lékům. Jedním z nejznámějších organismů z této skupiny je MRSA.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.