Obezita je nemoc, která se často vrací a je chronická, říká gastroenterolog Jan Král. "Pohyb a zdravá strava je základ všeho. Krátkodobě nebývá problém držet dietu a zhubnout, ale z dlouhodobého hlediska pacienti dokáží udržet zhruba čtyři pět kilo redukce té hmotnosti. Pak přichází na řadu lékařská pomoc a je potřeba, aby ti pacienti za námi přišli," naznačil lékař.
Podle něj je obezita stále větším problémem. "Optimismus není namístě. Ta incidence, tedy jak roste počet pacientů, kteří mají nadváhu nebo obezitu, dramaticky roste. V roce 2030 bude 50 procent populace Ameriky obézních, nikoliv s nadváhou, ale skutečně obézních. Je to velký problém," zmínil Král.
[chooze:article;value:525333]
Zhoršilo se to podle něj kvůli nedávné pandemii koronaviru. "Výrazně s tím zamával také covid. Výskyt obezity u dětí narost až o 300 procent. Tyto děti jednou budou našimi pacienty, až budou dospělí, a to je také velký problém. V tuto chvíli dvě třetiny naší populace trpí nadváhou nebo obezitou," podotkl.
Když selže vůle, přichází na pomoc doktor. "My můžeme nabídnout léčbu farmakologickou, poté můžeme přijít my endoskopisté, můžeme zavést do žaludku intragastrický balónek, který naplníme na 600 mililitrů, tím pacienti začnou hubnout. Ten tam tak visí a pomaličku hubnou. Ale když se vytáhne, tak je to opět o té disciplíně a farmaceutické léčbě," doplnil Král.
Existují ale i razantnější možnosti. "Druhá možnost je žaludek sešít. My ho zabalíme zevnitř, tím zredukujeme jeho objem. Jako chirurgové ho dokáží uříznout, tak my ho zabalíme," nastínil gastroenterolog.
Přes 40 procent úmrtí v Česku souvisí se špatným stravováním, zjistil výzkum (10/2023):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.