Sněmovna má tento týden opět napilno. Kromě řádné schůze čekají poslance ještě tři mimořádné. Ta první už ve středu ohledně reformy migračních pravidel Evropské unie. "My s ním absolutně nesouhlasíme. Pan ministr sice tvrdí, že tam jel s mandátem vlády, tak my bychom také rádi viděli nějaký písemný souhlas nebo usnesení vlády, které bylo k tomuto kroku přijato," sdělila poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
"Povinné relokační kvóty nejsou a Česká republika v době zasažení ukrajinskou migrační krizí nebude platit ani solidární příspěvek," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
[chooze:article;value:508253]
Bod týkající se migrační reformy, která počítá s povinnou solidaritou se zeměmi přetíženými žadateli o azyl, se ale snažili protlačit do programu už v úterý poslanci hnutí SPD. "Fialova vláda nám to samozřejmě neschválí. Oni nebudou chtít tu debatu vést, budou hrát mrtvého brouka, ale právě proto jsme to už v úterý navrhli jako mimořádný bod, aby se o tom mluvilo," vysvětlil šéf SPD Tomio Okamura.
"Ten častý spor není mezi koalicí a opozicí, ale mezi dvěma opozičními hnutími, protože jim jde o stejného voliče. Je to o porovnávání v lovu na voliče, který slyší na nenávist a strach," myslí si předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Dlouhé schvalování programu a další obstrukce ale nejsou v současné Poslanecké sněmovně nic nového. Boj mezi koalicí a opozicí ve svém projevu zmiňoval i prezident Petr Pavel, který ve Sněmovně vystoupil na úvod úterního jednání.
"Jakkoliv tyto boje chápu, občas mě stejně jako řadu vnímavých voličů překvapuje jejich urputnost a někdy bohužel i paralýza celé Sněmovny, ke které vedou," řekl Pavel.
[chooze:article;value:507248]
Na dalších mimořádných schůzích se mají tento týden poslanci zabývat zpřísněním ustanovení zákona o střetu zájmů a mimořádně mají jednat také třeba o zvýšení spotřební daně z nafty na původní úroveň už od léta.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.