Podle Šmardy nastoupila Maláčová do funkce předsedkyně ve velmi těžké pozici. Šmarda, který by předsedou před ní, přiznává, že před volbami do Evropského parlamentu udělal chybu a i kvůli tomu přišla SOCDEM o velkou část zbylých voličů.
Mezi sociálními demokraty panovalo přesvědčení, že Maláčová může stranu vzkřísit, a panovaly velké naděje.
"Jsem přesvědčen, že každý předseda strany má mít šanci sestavit dobrý tým, dobrou strategii a zabojovat o úspěch ve volbách. Já jsem byl přesvědčen, že Jana Maláčová toho schopná byla, a dokonce jsem přesvědčen o tom, že kdyby změnila to rozhodnutí, které považuji za velmi nevhodné a hloupé, to znamená, nekandidovat vůbec ve volbách a spokojit se s tím, že budou dva nebo tři členové Sociální demokracie umístěni na kandidátky politické konkurence. Tak pokud by toto rozhodnutí změnila, tak jsem přesvědčen o tom, že má šanci zabojovat," okomentoval Šmarda.
Jenomže aby mohla Maláčová zabojovat, potřebovala by kolem sebe tým lidí, kteří ji podrží. A v tom byl kámen úrazu. "Ostatní lidé kolem ní, když vidí, že je předsedkyně trochu oslabená, tak místo aby začali bojovat za ni, aby se jí pokusili nahradit, pokusili se jí pomoct, tak začnou vést takové ty defétistické řeči a začnou říkat, 'no, tak jsme úplně v háji, my nic nedokážeme, jsme k ničemu, podívejte se na nás, vždyť my sami jsme úplně neschopní, musíme se na někoho přilepit'," popsal situaci ve straně.
[chooze:article;value:620035]
Šmarda je přesvědčený o tom, že kdyby měla Maláčová za sebou tým lidí, kteří jsou ochotni pracovat, měla SOCDEM velkou šanci se do Sněmovny vrátit. "Problém je, že skutečně Jana Maláčová nemá úplně štěstí na svoje okolí. Ona je bojovnice. Maláčová je ženská, která dokáže bojovat a dokáže se poprat," zhodnotil.
O výzvě ke spolupráci se STAČILO! rozhodlo svými hlasy 24 členů vedení strany. Podle Šmardy je to něco, co zlikvidovalo sociálně demokratickou politiku, která byla součástí české politiky po 150 let.
Někteří členové předsednictva se o výzvě pro STAČILO! rozhodli vůbec nehlasovat. Ti si od Šmardy vysloužili velkou kritiku. "I oni si dneska musí uvědomovat, že svým strachem převzít odpovědnost způsobili to, že 24 lidí mohlo rozhodnout o tom, že vlastně skončí jeden velký projekt, který tady byl 150 let a který byl právě hrází proti extremismu a který dává lidem naději, že demokratická společnost tady není pro elity," prohlásil exšéf strany.
[chooze:article;value:616900]
"Tuto ideu bohužel tito lidé zradili. Možná někteří jenom z nějaké osobní loajality, možná to někteří nedomysleli, ale já si myslím, že prostě je potřeba se tomu vzepřít," dodal Šmarda.
Rozhodnutí vedení strany se ale dá pořád změnit. "Kandidátky Sociální demokracie jsou připravené, dají se ještě dokončit. A já jsem přesvědčen, že Sociální demokracie může do těchto voleb kandidovat hrdě, sebevědomě a sama. Nemusí zradit svoje ideje," dodal.
Na sestřih rozhovoru se můžete podívat pod titulkem článku, celý díl najdete níže. K dispozici jsou české titulky generované pomocí umělé inteligence.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.