S digitalizací má seniorům pomoci pošta. Doručovat má i léky na předpis

Jednání s úřady přes internet nebo slevy v supermarketech pouze v mobilní aplikaci. Vymoženosti, které mnohým usnadňují život, řada seniorů s nimi ale bojuje. Některým pomáhají děti. Jiní se zlobí, že na ně nejsou brány ohledy.

"Číst delší texty na mobilním telefonu pro ně vůbec není nic přívětivého, protože ti lidé mají horší zrak, leskne se jim to, hůř se jim to zvětšuje, protože prsty už nejsou kolikrát v tom věku tak ohebné," dodává k problémům starších obyvatel předsedkyně Rady seniorů ČR Lenka Desatová.

Pomocnou ruku teď nabízí Česká pošta. Pošťáci by například mohli nově za klienty vyřizovat elektronickou komunikaci s úřady. Už tak funguje třeba podávání žádostí na Úřadu práce.

[chooze:article;value:613343]

"Fungujeme jako takzvaná chytrá podatelna. To znamená, že pokud senior, nebo kdokoli jiný, neumí nebo nechce podávat žádosti online, tak přijde na pobočku a tam to za něho vyplníme," hlásá mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

V minulých letech kvůli úsporným opatřením zanikly stovky poboček. Zájem o poštovní služby klesá a vedení pošty proto přemýšlí, jak zbývajících 2 900 poboček co nejlépe využít.

"Jedním z prvních projektů, na kterém jsme začali pracovat a rádi bychom ho dotáhli, je možnost, aby pošťáci doručovali léky seniorům. A teď se bavíme i o lécích na předpis," dodává Desatová.

[chooze:article;value:618623]

Rozšíření poštovních služeb fandí i starostové. "Na menších obcích to může být hodně zajímavá služba zejména pro seniory nebo pro méně pohyblivé občany," říká místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

V rámci pilotního projektu začali pošťáci v 25 obcích na Hlinecku doručovat lidem i nákupy. Od července by se služba měla rozšířit i do dalších regionů.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.