Velké nebezpečí na Jadranu. Ústav oznámil znepokojivou zprávu

Po chorvatském mořském dnu se šíří extrémně invazivní řasa Stypopodium schimperi, informoval Ústav oceánografie a rybářství ve Splitu na svém facebooku.

Jedná se o hnědou řasu, která pochází z Indického oceánu a pravděpodobně se do Středozemního moře dostala Suezským průplavem, uvedl chorvatský deník Dnevnik.

V Izraeli byla poprvé zaznamenána kolem roku 1973. S dalším šířením dosáhla pobřeží východního Středomoří a byla zaznamenána také v Egejském a Jónském moři v Řecku.

Šíří se rychle

Ústav oceánografie a rybářství ve Splitu nalezl několik exemplářů na podzim roku 2022 u ostrova Vis nedaleko Komiže. Situaci dva roky sledoval a nyní varuje, že je katastrofální. "Skalnaté mořské dno hluboké mezi třemi a 25 metry, kolem Komiže a ještě dál mimo Komižský záliv, je doslova monokulturou této řasy. Řasu lze nalézt po celém ostrově Vis, ale prozatím je nejhustší osídlení kolem Komiže," uvedl ústav.

[chooze:article;value:619548]

​Vědci řasu našli také na Biševu a Brusniku, kde již výrazně pokrývá dno. "Za pouhé tři roky si řasa z několika exemplářů vybudovala souvislé osídlení. V jejích hustých osídleních se téměř nevyskytují původní druhy řas a bezobratlých," varoval ústav, který se domnívá, že se řasy brzy rozšíří také do oblasti mezi ostrovem Šolta a souostrovím Kornati.

Proto žádají občany, aby jim dali vědět, pokud ji najdou, a aby ji vyfotili. Hnědá řasa je podobná původní řase zvané Padina pavonica, ale rozdíl je velmi zřetelný. "Padina pavonica má vždy bílé části, zatímco Stypopodium schimperii nikdy nemá bílé plochy na stélce a někdy ve stínu má namodralou barvu," dodali vědci. Zároveň je cizí řasa mnohem větší a může dosáhnout rozměrů přes 40 centimetrů, zatímco původní zřídka dosahuje 20 centimetrů.

Vědci natočili mořské monstrum. Poprvé ho zaznamenali v přirozeném prostředí (4/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.