Mladí necítí takovou potřebu vlastního bydlení jako dříve, říká Vysocký

Řada lidí hledá napříč Českou republikou dostupné bydlení a situaci jim komplikuje skutečnost, že poptávka výrazně převyšuje nabídku. Nejsložitější je najít vhodné bydlení ve velký městech, jako jsou například Praha nebo Brno, kde jsou ceny za bydlení nejvyšší. Podle Vysockého za růstem cen bydlení stojí především zvyšování cen nemovitostí obecně.

"Ceny nájmů v České republice nám rostou meziročně přibližně o 6 %. Nájemné nám vyrostlo přibližně o 200 %, zatímco ceny bytů jako takové vzrostly zhruba o 300 % za posledních 10 let," říká Vysocký a doplňuje, že se "předpokládá tendence dalšího navyšování cen bytů o 6 až 9 %".

Z pohledu Vysockého máme v České republice správně nastavený systém sociální pomoci v oblasti bydlení pro osoby, které si komerční bydlení nemohou dovolit. Těm jsou k dispozici obecní byty a také řada dávek, mezi kterými nechybí příspěvek nebo doplatek na bydlení. 

[chooze:article;value:615945]

​"My v České republice bychom potřebovali, aby se nám tu stavělo zhruba 40 000 jednotek ročně. Bohužel to číslo jsme překonali od roku 1990 pouze jednou. Možná loňský rok se zařadí také do této statistiky, že by to mohlo být podruhé v těch posledních 35 letech. Ale bohužel nestačíme zdaleka pokrýt tu poptávku, zejména v těch nejvíce exponovaných místech v České republice," krčí rameny Vysocký.

Hodně lidí pracuje v některém z větších měst. Proto dojíždí z méně exponované lokality, což s sebou ale nese jiné negativní dopady, jak Vysocký vysvětluje: "Tito lidé přetěžují vlakovou soustavu nebo dálnice."

Expert oceňuje program Dostupné nájemní bydlení, se kterým přišel Státní fond podpory investic. V rámci něho je možné využít podporu na výstavbu bytových prostor. "Je to první vlaštovka, co by měla vést k výstavbě dostupnějšího nájemního bydlení, které by mělo být přibližně o 20 % levnější, než je tomu u komerčních cen nájmů," říká Vysocký.

Podle dostupných dat bydlí v západní Evropě běžně v nájmu zhruba 50 % lidí v populaci, v České republice je to kolem 23 %, a předpokládá se, že do roku 2030 toto číslo u nás naroste na zhruba 25 %.

Mladí lidé nemají podle Vysockého v současnosti zdaleka takovou potřebu vlastního bydlení, jako tomu bylo v minulosti. "Vědí, že na ten byt beztak vůbec nedosáhnou, a celkově se vlastně změnilo jejich přemýšlení oproti generaci našich rodičů. Mladí často po škole zamíří třeba na zkušenou do zahraničí a pak už tam zůstanou nebo pracují v Česku, ale z domova. A tím pádem nemají potřebu vlastního bydlení v nějakém velkém městě, ale odstěhují se například někam na periferii nebo na vesnici," dodává.

Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.