Bezdomovců v Česku přibývá, a to v důsledku několika po sobě jdoucích krizí. Covid, válka na Ukrajině a energetická krize vyšponovaly ceny nejen potravin, ale i celkových nákladů na život včetně bydlení. Při posledním sčítání obyvatel před šesti lety Český statistický úřad (ČSÚ) evidoval zhruba 24 000 lidí bez domova, mezi nimi i přes 2 500 dětí. O tom, že počet lidí ohrožených bytovou nouzí roste, svědčí i počet lidí, kteří žádají o azylové bydlení, jsou tedy v situaci, kdy museli opustit svůj byt a hledají alternativu.
"Těch lidí, kteří se dostávají do situace, kdy potřebují pomoc azylových domů, přibývá. Z posledních čísel mohu říci, že se na nás obrátilo 1 640 lidí a z nich nových bylo 589. Těch, kteří přišli do sociální služby úplně poprvé, bylo 101. Je to obrovský nárůst proti předchozím rokům. Zrovna tak je tomu u starších lidí. V kategorii 50+ je to 630 lidi a z nich poprvé se obrátilo na sociální službu 248," informovala koordinátorka pro sociální oblast a advokacii Iva Kuchyňková.
[chooze:article;value:613164]
Skončit na ulici může každý z nás. Stačí ztratit zaměstnání a v tu chvíli nemáte z čeho hradit složenky a zaplatit nájem. Azylové domy praskají ve švech, a tak není divu, že tito lidé mnohdy končí na ulici. "Jsem přesvědčený že to ještě nekulminovalo. Myslím si, že nás ještě ta těžší etapa čeká, že může docházet k tomu, že nárůst lidí, kteří si neudrží bydlení může přijít," domnívá se národní ředitel Armáda spásy Jan František Krupa.
Poslední měsíce navíc ukazují i na nové trendy. Bytovou nouzí trpí stále více seniorů, ale i mladých single lidí, jejichž domovem se stane chatka, stan, nebo dokonce auto.
"Spektrum lidí, kteří jsou bez domova, je široké. Od lidí, kteří bydlí na ubytovně nebo u někoho přes případy lidí, kteří nejsou schopni zaplatit svůj byt, jako jsou samoživitelky, mladí lidé jednotlivci a senioři. Dostávají se do situace, že byt, jak se zdražují energie a situaci bydlení, tak se dostávají do situace, že bydlí v čemkoliv," sdělil Krupa.
[chooze:article;value:610785]
V nevyhovující chatce bez plynu, vody, elektřiny i sociálního zázemí žije také 60letý pan Jan, který přišel o střehu nad hlavou po tom, co ztratil práci a přestal platit nájem. Rodiče v té době už neměl a většina přátel se k němu obrátila zády.
Jako vlk samotář žije už přes dva roky. "Ze začátku to člověk bere jako dobrodružství, jako když jedete pod stan, žijete v přírodních podmínkách. Pak ale zjistíte, že vám toho hodně chybí, že si život nehlídáte, ale to se časem zarazí, no ale co dál. Snažím se nadbíhat drahotě, abych žil standardní život. Zdražení potravin byla největší sprosťárna, co mohli udělat vůči chudým, tohle byl zabiják," říká pan Jan.
Superdávka pod palbou kritiky
"Většina lidí, kteří jsou v bezdomovectví, což jsem byl taky, tak jste se do toho dostal, že jste se porouchal. Něco děláte tak, jak se dělat nemá, pijete, berete drogy, přestanete chodit do práce. V hlavě si to obhajujete, že to bude dobrý, ale ono to nikdy dobré nebude. Je velmi důležité se těm lidem věnovat. Potřebují vést a doprovázet," poznamenal Roman Nikodem, koordinátor organizace K srdci.
[chooze:article;value:611995]
V říjnu vstupuje v platnost nová superdávka, na které resort ministerstva práce a sociálních věcí pracoval už od nástupu ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) do funkce. Přestože detaily úřad ladil několik let, schválenou podobu řada odborníků kritizuje a varuje, že po zavedení superdávky do praxe se počet lidí ohrožených chudobou nebo bytovou nouzí ještě zvýší.
"Takzvaná superdávka, já nerada říkám super, protože těch super věcí je tam málo, rozlišuje dvě kategorie. Lidi, kteří jsou zranitelní a nezranitelní, z našeho pohledu kdo je u nás ohrožený chudobou, je velká skupina. Jsou to lidé, kteří do této kategorie nespadnou. Na koho to dopadá jsou lidé, kteří jsou odkázáni na komerční nájem. Prakticky to znamená, že to velmi silně dopadne na jednotlivce – tam je pokles podpory o několik tisíc, dopadne to na samoživitelku s dítětem nad sedm let. Budou lidé, kteří na tom budou finančně hůř, to znamená, že budou mít peníze na přežití, ale už ne pro kroužky na děti, a pak budou lidé, zejména jednotlivci, s nízkou mzdou, kteří podle všeho nebudou schopni zaplatit komerční nájem," tvrdí Lucie Trlifajová, z Centra pro společné otázky SPOT.
[chooze:article;value:613270]
"Já jsem třeba rád, že po x letech snažení došlo po velkém zásahu do zákona k tomu, že legislativa, která bude podporovat bydlení, se konečně objevuje na mapě zákonů v ČR. Od příštího roku by zákon o podpoře bydlení měl vstoupit do hry a může stovkám, možná tisícům, lidí dopomoci k tomu, aby bydlení pro ně bylo dostupnější," doplnil Roman Nikodem.
Co přinesou revoluční změny v praxi, neodhadne ministr Jurečka, ani úředníci, kteří změny připravovali. Už v tuto chvíli je ale jisté, že právě tato oblast bude jednou z velkých výzev pro příští vládu a možná nejen pro jedno volební období.
Sociologické studie naznačují, že superdávka bude demotivovat pracující lidi v oddlužení, růst prý bude i počet načerno zaměstnaných lidí. A v neposlední řadě už dnes ohrožené skupiny, například matky samoživitelky školních dětí, budou chudobou ještě ohroženější.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.