Boje začátkem května 1945 si na straně povstalců vyžádaly tisíce obětí. Mezi nimi v místě před svým bydlištěm byl smrtelně zraněn jeden z povstalců Josef Sochr. "U nás v rodině se tradovalo, že padl někdy při Pražském povstání, vlastně jsme ani nevěděli datum a nevěděli jsme kde," popsal jeho pravnuk Radek Sochr.
O kus dál padl úspěšný motocyklový závodník Josef Lukeš. Hlavní boje v oblasti se vedly o blokádu německé posádky umístěné v objektu vršovických kasáren. "Pražané bránili Prahu před tím, aby se ti esesáci nedostali ven a nemohli udělat nějaký větší masakr po Praze," vysvětlil Sochr.
"Obsluhoval kulomet a v jednom z těch domů, který byly za jeho zády, se skrýval německý důstojník, který na něj zezadu vystřelil a bohužel trefil ho do krku," řekl jeho Lukešův synovec Jiří Sobol. Válečný kříž získal in memoriam.
[chooze:article;value:611226]
Lukeš a Sochr patří k těm, jejichž osudová místa byla brzy po válce úředně zdokumentována. Databázi zákresů padlých povstalců nově zveřejnili historici.
"Takto podrobně eviduje zhruba 1 400 padlých. Autoři čerpali z policejních vyšetřovacích spisů a z dalších primárních pramenů té doby. Pokud někdo třeba pátrá po osudu svých předků, v této databázi může hledat," uvedl historik Tomáš Jakl.
"Po jeho osudu jsem pátral prakticky celý život. Ptal jsem se. Nikdo o něm neměl bližší informace, zejména o tom, kde padl. Konkrétní místo jsem zjistil až nyní díky Vojenskému historickému ústavu," přiblížil Sochr.
Na stránkách ústavu mapu padlých najdete. Po svých předcích mohou pátrat i příbuzní lidí zavražděných při holokaustu. V Česku je před jejich někdejšími bydlišti připomínají takzvané kameny zmizelých.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.