Neplatiči nájmu v Chomutově šikanují okolí. Všem se vysmívají, mají brát dávky

Dva jen na první pohled elegantní pánové Roman a Tomáš si už před rokem pronajali byt na chomutovském sídlišti. Po celou dobu nájem neplatí. Ani korunu. Chovají se agresivně k sobě a podle všeho i k lidem v domě. Sousedka odnaproti si ze strachu pořídila místo kukátka viditelně umístěnou kameru.

Majitele bytu ani jeho zástupce dovnitř nepustí. Nezvedají telefony, nereagují na ťukání. Vlastník má sice ze zákona právo na prohlídku, tu si ale nemá s nimi jak domluvit. Nájemníci od počátku tvrdí, že je byt nefunkční, i když opak je pravdou. Naopak oni při svých hádkách rozkopali dveře uvnitř a u těch vchodových futra div nevyletěla ze zdi. Mnohokrát tam musela vyjíždět policie.

"Oni se prostě začnou prát, hádat, tam lítají dveře, dupání, nářek. Děje se to ve dne v noci. Neuvěřitelné rvačky a nadávky, oni si nadávají do feťáků," popsala jejich sousedka Marie Bílková. Žije se jí vedle nich hrozně.

[chooze:article;value:603500]

Po březnové reportáži byl klid jen chvíli. Právník majitele jim poslal několik výzev. Nikam nevedou. K řešení zmocnil i realitního makléře, ten je také v koncích. V březnu si myslel, že už je byt konečně prázdný. Na telefonáty ani u dveří nikdo nereagoval. Aktuální klíče nemá, tak nechal odvrat zámek. Nájemníci byli ale uvnitř a povolali si policii. Ta sice ví, že to jsou už známé firmy, ale z bytu je vyprovodit nemůže. Nájemníci se všem vysmívají, vše rozporují.

"Majitel je nám teďka momentálně u zadku," vzkázal jeden z nich. "Platíme pravidelně tak, jak je záhodno," dodal. Policie vše jen sepisuje. Zatím. 

Případ řeší kriminálka

"Mám docela blbý pocit, když jdu ven, jestli je nepotkám v chodbě, protože mimo jiné mi vyhrožovali, že si mě podají. Tím, jak mám po operaci záda, tak se bojím, že mě strčí. Takže říkám, chodím s paralyzérem," dodala paní Bílková.

Případ už má na stole kriminálka. "Sděluji, že vaše oznámení bylo postoupeno Službě kriminální policie a vyšetřování Chomutov," informovala státní zástupkyně Iveta Přecechtělová.

Naše natáčení sice úřady v Chomutově probudilo, ale k větší rozhodnosti se nemají. "Na základně reportáže se mi ozval Úřad práce, kdy mi bylo řečeno, že mají podezření na zneužívání dávek, čili nájemníci pobírají asi nějaké příspěvky na bydlení. Úřad práce na ně ťukal i druhý den. Ale nebyl jim umožněný přístup," řekl realitní makléř a zmocněnec majitele bytu Ondřej Imr.

[chooze:article;value:585696]

Vlastník bytu podal žalobu na vyklizení už na začátku listopadu. Soud má ale poprvé jednat až po půl roce: tento týden. Začátek zdrželo čekání na vyjádření pánů nájemníků. Vleklý proces de facto legalizuje, že zde budou bezplatně pobývat ještě déle.

"Smlouva jim končí. Přestože už byla podaná výpověď někdy v srpnu. A oni tím pádem, že se odvolali, tak si to bydlení zase natáhli. Čili už budou mít i neplatnou smlouvu, ale nadále ten byt budou užívat," upozornil Imr.

Ozvali se i jiní vlastníci, kteří s nimi měli co do činění. "Na základě reportáže se mi ozvali předchozí majitelé, kteří měli úplně stejný problém," sdělil Imr.

S nájemníky jsme se snažili mluvit, marně. S případem jsme seznámili právničku Sdružení na ochranu nájemníků Lenku Veselou. "Tohle je nepřijatelné. Tady dochází k selhání systému. Tito lidé nemají v bytě vůbec co dělat. Nájemní bydlení není beztrestná zóna. Ten, kdo terorizuje ostatní obyvatele bytů, musí z toho bytu odejít, tečka. Pronajímatel tady udělal všechno, co měl, obrátil se na obec, na policii, na soud, dělá to správně. Chudáci ti lidé, v tomhle se žít nedá," řekla.

[chooze:article;value:591462]

Připouští, že vystěhování takových nájemníků trvá čistě podle zákona extrémně dlouho. "Obvykle v praxi to může trvat několik měsíců, někdy i déle. V extrémních případech i několik let, to je pravda," podotkla.

"Jsem rád, že se ukazuje, že to není jenom ten pronajímatel, který je špatný. Ono se dneska v mediálním prostoru hodně šíří informace o tom, že ten nájemce nemá žádná práva. Tady jsme asi viděli, kdo si asi zrovna uzurpoval jaká práva. A tohle už bohužel není jenom ojedinělý případ," prohlásil prezident Asociace nájemního bydlení Tomáš Kašpar.

Pronajímatelé bývají bezradní

Už před rokem jsme vám ukázali řadu případů, kdy nájemníci neplatí a navrch byt bezostyšně zničí. Někteří opakovaně. Jeden vybydlí a jdou zase jinam. Vlastníkům zůstávají jen obří výdaje za rekonstrukce a faktury od právníků. Vymahatelnost náhrad škod bývá nulová, i když se někteří pronajímatelé po letech dočkají rozsudku. Jenže ten je bez výkonu rozhodnutí o ničem.

"Byt zapáchá močí a plísní. Po podlaze se válejí kočičí výkaly. Výpověď roztrhali. Na nájmu dluží už několik desítek tisíc. Na výzvu k vystěhování napsali, že nikam nepůjdou. Táhne se to od února, nevíme co dál," posteskl si pronajímatel Miroslav Beran.

[chooze:article;value:557993]

"Potom se není co divit, že tady máme prázdné byty, že ti pronajímatelé se bojí vlastně vůbec dát na ten trh," míní Kašpar. "Vlastník bytu v dnešní době nemá silné nástroje na to, aby vyřešil situaci, kdy mu nájemce neplatí. Když toto nefunguje, tak pak nefunguje bytový trh jako takový," doplnil advokát Michal Žižlavský.

"Nezaplatili 30 tisíc, ač pobírají příspěvek na bydlení. Byt je zničený," popsala svou zkušenost pronajímatelka Tereza Pavlíková. "Nájemce požádal po čtyřech pěti letech toho řízení, že by potřeboval roční lhůtu na vyklizení, a ten soud to přerušil, tři měsíce se radil a pak mu dal šestiměsíční lhůtu," přidal další zkušenost Kašpar.

Soudní řízení trvá dlouho

Soudy pohlížejí na nájemníky jako na slabší stranu. Za jak dlouho tedy může pronajímatel nejen v Chomutově očekávat, že justice nastolí v jeho bytě pořádek?

"V případě obstrukčního jednání nájemce, který využívá všechny možnosti, které mu, bohužel, v současné době dává právní řád, tak se bavíme o letech. Se právě velmi často v té nalézací fázi soudního řízení řeší ta otázka, jestli vůbec ten nájemní vztah skončil," vysvětlil advokát Žižlavský.

"To soudní řízení může trvat měsíce. Pravda i rok dva. Ve chvíli, kdy je nájem ukončen, může pronajímatel podat žalobu na vyklizení bytu, respektive to může podat i dříve. To řízení lze spojit a domáhat se vyklizení toho bytu," poznamenala Veselá.

Rozsudkem o ukončení nájmu a vyklizení to pro pronajímatele ale zdaleka nekončí. "Pak teprve drží v ruce nějaké rozhodnutí, které ho opravňuje k výkonu toho práva, a tam nastupuje další proces," upozornil Žižlavský.

[chooze:article;value:596741]

"Teprve tehdy, pokud je ukončeno pravomocně toto řízení, může dojít k exekuci. To znamená k výkonu toho rozhodnutí, že do bytu vchází exekutor a vystěhovává nájemce," doplnila Veselá.

Ani samotné vystěhování exekutorem není hned. "Exekutorovi to může trvat velkou dobu, když zase jsou využívány obstrukční nástroje, které nájemníci mají k dispozici," sdělil Žižlavský.

Vystěhování tak trvá i šest až osm let. "Pokud nefunguje právo, pokud vám právo k ničemu není, tak se hledají jiné než právní nástroje k tomu, aby se ta situace nějakým způsobem vyřešila. Je to smutné, ale je to tak," varoval Žižlavský.

Už před rokem se proto mluvilo o tom, že stát by za rizikové nájemníky mohl poskytovat vlastníkům garance prostřednictvím neziskovek nebo obcí. Diskutuje se o zřízení poradenských center pro podporu bydlení.

Řešení má přinést nový zákon

"Řešení by prostě bylo v tom, že v případě, že nájemce neplatí určitou dobu, která by mohla být zákonem jasně stanovená, tak tedy nájemní vztah prostě skončí," navrhnul Žižlavský.

Takto by měl zafungovat vyklízecí rozkaz, který by měl společně se zákonem o podpoře bydlení platit od začátku příštího roku. "V případě jeho vydání soud nájemci uloží, aby do 15 dnů od doručení rozkazu k vyklizení byt nebo dům vyklidil a zaplatil náklady řízení nebo aby v téže lhůtě podal odpor. V případě, že žalovaný nájemce odpor nepodá, stane se rozkaz vykonatelný," oznámila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová.

Rozkaz k vyklizení vychází z platebního rozkazu, který se používá k vymáhání dluhů. Aby ho soud vydal, musí ale majitel nemovitosti splnit řadu podmínek, třeba písemně vyzvat nájemníka, aby byt vyklidil. 

[chooze:article;value:553709]

Podle Kašpara se ovšem situace pronajímatelů nezmění. "Vyklízecí rozkaz je samozřejmě nějaký malý krůček, ale nezmění. Protože pořád ten chytrý nájemce zjistí velmi brzo, si vygooglí, že mu stačí podat prostý odpor," myslí si.

"Zavedení platebního rozkazu vedlo ke zvýšení efektivity vymáhání peněžitých pohledávek, proto se domníváme, že i rozkaz k vyklizení zvýší efektivitu vymáhání práva," odpověděla Nová.

"Mám pocit, že u nás, ať už jsou ty zákony, ty paragrafy jakékoli, my tady uděláme, tak vlastně v tom umí lépe chodit ten, kdo má silnější lokty. A teď je otázka, jestli jsme ve fázi změny legislativy, anebo je to o tom, že už to má tam nastartovat někdo jiný. Tak jednak ty soudy a jednak v momentě, kdy už opravdu to hraničí třeba i s nějakým trestním činem, kdy ten člověk se nedostane do své nemovitosti, kterou obývá někdo, kdo prokazatelně neplatí, provokativně, ostentativně neplatí a provokuje, tak má nastartovat i policie," řekl poslanec Patrik Nacher (ANO).

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.