Pracovat chtějí a většinou to i zvládají. Přesto mají lidé se zdravotním postižením až pětkrát menší šanci získat práci než ostatní. Strach zaměstnavatelů, nedostatek podpory a předsudky – to jsou hlavní překážky, které je brzdí.
"V Česku v současnosti pracuje zhruba 170 tisíc lidí se zdravotním postižením z celkového počtu 420 tisíc. Zaměstnavatelé často nejsou ochotni vytvářet zkrácené úvazky a zároveň se přizpůsobovat lidem se zdravotním postižením," uvedla Kateřina Broža, která je ředitelkou pro sociální oblast a rozvoj v poradenské společnosti O KROK.
[chooze:article;value:596754]
"Když zaměstnáváte osoby se středním nebo těžším postižením, tak musíte splňovat určité podmínky přímo na místě, na tom pracovišti. Musíte nastavit tu práci tak, aby mohli vlastně chodit k lékaři, udělat jim úlevy," vysvětluje ředitelka Asociace personalistů ČR Jaroslava Rezlerová.
Pomoci by tomu měla novela zákona o zaměstnanosti, která začne platit od června. Zaměstnavatelé získají pětiprocentní slevu na odvodech za zaměstnání lidí s hendikepem. Od letošního roku se také zvýšil příspěvek na jejich zaměstnávání o 1 600 na 17 300 korun. A příští rok stoupne o více než tisícovku.
"Novela zákona o zaměstnanosti se snaží ten trh více, řekněme, stabilizovat," tvrdí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
[chooze:article;value:605182]
Podle ministra by řešením mohla být i širší nabídka zkrácených úvazků a možnost častější práce na dálku.
"Pracovní úvazky pro tyto lidi by měly být daňově zvýhodněné," myslí si Rezlerová.
"Jsou dvě skupiny osob, u kterých bychom měli ještě výrazně zvýšení té slevy, výhody pro toho zaměstnance. Tedy osoby nad 55 let a zároveň osoby se zdravotním postižením či jiným typem hendikepu," říká Jurečka.
Absolvovat můžou třeba rekvalifikační kurzy, které jim pomohou rychleji najít uplatnění.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.