Dovolená se letos prodraží: Města bojují s turismem, zvyšují poplatky

Ačkoliv jsou výnosy z turistického ruchu pro řadu evropských destinací velmi důležité, památky, ale i obyvatelé trpí. Zvyšují se jim ceny bydlení, potravin nebo služeb. Ve městech je také hluk a řada cizinců se chová neukázněně. Španělsko, Itálie nebo Řecko proto letos zavádějí přísnější pravidla a vyšší poplatky.

"V podstatě jsou to téměř všechny destinace navštěvované českými turisty v létě. Ty poplatky jsou buď zvýšené, nebo nově zavedené. Má to svoji logiku – s vyšším počtem turistů vzniká vyšší náročnost na údržbu měst. Zároveň to má za účel zkorigovat počet návštěvníků," uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. "Nejvíc se poplatky zvednou ve Španělsku a v Řecku," informoval. 

Zpřísnění se bude týkat například Barcelony. Tam cizinci platí hned dvě daně, turistickou a městskou. Turistická daň zůstává stejná, v rozmezí od 43 korun za noc u průměrných hotelů až do 88 korun za luxusní ubytování.

[chooze:article;value:606362]

Nicméně městská daň zdražila v přepočtu asi o 20 korun, za noc tak zaplatíte ještě dalších 100 korun. Zdražovat se bude i v Seville nebo na Kanárských ostrovech.

Pokud vyrazíte na dovolenou do Řecka, zaplatíte pobytovou taxu za dospělého 200 korun za den. Nově budou ubytovací zařízení vybírat klimatickou daň. Ta se bude pohybovat mezi 38 až 250 korunami za osobu na den.

Zvýšené poplatky se budou týkat zejména Benátek. Pokud se do města zamilovaných vydáte pouze na jednodenní výlet od pátku do neděle nebo o svátcích od 18. dubna do 27. července, zaplatíte 126 korun. A to pouze pokud si minimálně čtyři dny před příjezdem uděláte rezervaci. Jinak vás vstup bude stát 250 korun.

"Většinou je vybírá ubytovatel. Ale někde, třeba v Benátkách, musí zaplatit každý, kdo vstupuje," upřesnil Papež. Proti nařízení ale protestovali i samotní Italové.

[chooze:article;value:594455]

Ještě letos se vyhnete novým poplatkům v Edinburghu, ale od roku 2026 si už připlatíte. Stane se tak prvním skotským městem, které zavede turistickou daň. "Veškerý britský venkov je stále populárnější. Už to není jen Londýn," zdůraznil Papež.

Pozor si ale dejte i na nová pravidla a poplatky v Paříži, Amsterdamu nebo na portugalských Azorách. Turistické poplatky se letos nejspíš zvednou i u nás.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.