Roste zájem o starší byty. Jsou levnější, rekonstrukce se ale může prodražit

V nejžádanějších částech hlavního města stojí čtvereční metr nových bytů víc než 200 tisíc korun. Pozornost kupujících se proto čím dál častěji obrací na starší zástavbu na okraji města.

Za průměrnou pražskou hrubou mzdu pořídíte v hlavním městě jen 0,5 metru čtverečního staršího bytu. Podobně je na tom Jihomoravský kraj, nejlevnější nemovitosti naopak koupíte v Litvínově, Mostě, Bílině nebo Chomutově.

"Rozhodně se dnes vyplatí zrekonstruovat, pokud se člověk té rekonstrukce nebojí, pokud nemá zapotřebí tam dávat zlaté kohoutky a má kontakt na levnějšího dodavatele. I ty starší domy se dnes prodávají velmi dobře. Metr čtvereční zrekonstruovat stojí v průměru 10 až 15 tisíc korun," řekl realitní makléř Artem Saykin.

[chooze:article;value:603858]

​"Ve starším domě nevíme, na co narazíme. Statické problémy, stropy. Garsonka 600–800 tisíc korun, větší byty milion až 1,5 milionu korun. Takže ono se to vlastně vyrovná, dá se říct," zhodnotila předsedkyně pracovní komise ČKAIT pro dostupné bydlení Jindra Novotná.

Ve starším bytě zaplatíte zřejmě víc za energie, na druhou stranu se vám hlavně ve velkých městech investice do staršího bytu vyplatí. Měli byste si dát ale pozor na jeho technický stav.

"Opravdu tam může být schovaných spoustu strašáku, kteří se jim potom prodraží. U panelového bytu jich tam moc není, tam je nemá moc co překvapit," upozornil projektový manažer Martin Uvíra.

"Určitě je potřeba dávat si pozor na rovné zdi, omítky, a hlavně trubky vodovodní, aby se nestalo, že vám potom něco praskne," řekl regionální manažer Čiperka stavby Martin Pohůnek.

"Nejběžnější rekonstrukce toho prostoru je vždycky vybourání toho umakartového jádra. V koupelně bude umístěna standardně dlažba, jinak veškerý prostor bude stávající krytina sundaná," dodal Uvíra.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.