Opozice touží po triumfu ve žvanění. Babišovy proslovy beru jako čas k pauze, říká Benda

Někteří poslanci a poslankyně už nemají v plánu kandidovat kvůli dle nich neúnosným podmínkám ve Sněmovně, což zahrnuje hlavně častá nepředvídatelná jednání, noční schůze a podobně. Vládní koalice z toho viní opozici.

Podle Bendy se nynější vládní strany, když byly v minulých volebních obdobích v opozici, chovaly jinak. "Chovali jsme se tak, že jsme řekli za každé to jedno volební období, máme tady jeden zákon, který nechceme, aby prošel, jednou to byla elektronická evidence tržeb, podruhé to byl daňový balíček, a o ten jsme svedli nějaké souboje. Jinak jsme respektovali, že ta vláda má většinu, a v době covidu to bylo respektováno úplně a v podstatě všichni spolupracovali," řekl.

Nyní je ale Sněmovna v situaci, kdy si opozice vybrala podobných věcí okolo patnácti, upozornil Benda. "Já jsem jim vždycky říkal: 'Heleďte, neblbněte. Když už chcete říct, že teda s tou vládou bojujete, tak můžete jít jednou za rok. Pokud je to tak kruciální, tak přece nemůžete mít takových kruciálních věcí patnáct za volební období,'" vysvětlil.

Pak je tady druhý problém. "Je to beznadějné, opravdu jinak to neumím nazvat než žvanění těch opozičních předsedů, kteří mají pocit, že se tam potřebují nutně trumfovat. On je to takový nějaký politický souboj mezi nimi, asi mají pocit, že tam každý den ráno musí přijít a dvě tři hodiny mluvit, aniž to má začátek či konec, podmět nebo přísudek," okomentoval.

[chooze:article;value:603055]

​Podle Bendy má ale opozice mnoho různých možností, jak projevit svůj nesouhlas s vládou jinak než blokováním Sněmovny. Mohou třeba vystupovat k jednotlivým zákonům nebo překládat vlastní.

"Opozice má, pravda, dneska předloženo asi 50 nebo 60 norem, na které se nedostalo, ale vlastně ji nikdy projednávat nechtěli, protože pro ně je to jenom taková vývěska 'Tady jsme něco navrhli' a o to, jestli to bude projednáno a pak v případě zamítnuto, vůbec nestojí," prohlásil.

Benda si už na to zvykl. Dle svých slov ví, kde je třeba být v sále a kdy je vhodné i poslouchat. Nejdůležitější věci se ale podle něj dějí na výborech a konečné jednání poslanců už jsou vlastně jen proslovy "pro dějiny", tedy aby se bylo později možné na něco odkázat.

"Velmi pečlivě si vysledovávám, a to už jsem se teda za ty roky přece jenom trochu naučil, které hlasování je klíčové, kdy je třeba tam být, kdy je možné odejít k sobě do kanceláře a celkem běžně tam přijímám návštěvy v průběhu jednání Sněmovny, protože přesně vím, že když se slova ujme ať už pan předseda Babiš (šéf ANO Andrej Babiš, pozn. red.), nebo pan předseda Okamura (předseda SPD Tomio Okamura, pozn. red.), tak mám minimálně hodinu a půl, kdy vím, že se nestane vůbec nic v tom sále, ba dokonce že nezazní ani nic zajímavého," vysvětlil Benda. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.