S myšlenkou účasti českých vojáků přišel prezident. "Do budoucna si myslím, že by o tom Česká republika uvažovat mohla, ale chci říci, že se jedná případně o mírové sbory, které by dohlížely na dodržování příměří, což bohužel v tuhle chvíli není ještě aktuální otázka," prohlásil Rakušan.
"Dokud nebude dojednáno příměří, jsou podobné otázky předčasné. My se teď soustředíme na podporu ukrajinské armády, aby se mohla bránit. To je nyní to nejdůležitější," vzkázal premiér Fiala.
[chooze:article;value:603986]
"V tuto chvíli nevíme, jak by měly vypadat, takže ani nemůžeme říct, jestli bychom tam byli, nebo nebyli, ve výsledku to musí schválit Parlament České republiky," upozornil ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
"Současné diskuze o zapojení ČR považujeme za předčasné, záležet bude na konkrétních parametrech případného příměří a míře zapojení našich spojenců, a to včetně americké podpory," uvedl mluvčí ministerstva obrany David Šíma.
Opoziční strany s výjimkou Pirátů jsou proti. Vyslání vojáků na Ukrajinu nepodporuje například šéf hnutí ANO Andrej Babiš. "My potřebujeme naše vojáky doma, armáda má velký podstav, minulý rok odešlo z armády 1 450 vojáků," řekl.
[chooze:article;value:603953]
"Nechceme být zatahováni do toho konfliktu na Ukrajině. Druhá věc je, že Česká republika má nedostatek vojáků," sdělil předseda SPD Tomio Okamura.
"Pokud skutečně bude dosaženo nějakého reálného příměří, tak v takovém případě je v nejvyšším zájmu ČR, aby toto příměří zůstalo zachováno a měli bychom se na tom podílet," míní předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
Rozdělení jsou i Češi
Na to, zda by se čeští vojáci měli účastnit mírové mise na Ukrajině, jsme se ptali i v ulicích Prahy a Českých Budějovic. "Ne, neměli bychom se plést, když chtějí válčit, tak ať válčí, ale nepletou do toho jiné země," zněla jedna z odpovědí. "Ukrajině je sice hezké pomoci, ale prostě s mírou všeho," zaznělo také.
Jiní dotázaní jsou ale pro. "Myslím si, že se nás to týká," odpověděl jeden z nich. "Je dobré se zapojit. Nikdy nevíte, jak to dopadne," dodal další.
Zazněla také myšlenka, že se Česko nemůže vyhýbat zodpovědnosti za bezpečnost Evropy. "Je to i o naší bezpečnosti, nemůžeme stát stranou u toho procesu a musíme být aktivní," reagoval jeden z respondentů. Další by to brali jako solidární gesto.
Jiní ale mají strach z šéfa Kremlu Vladimira Putina. "Ať si to vyřeší Ukrajina sama, vůbec by do toho neměl zasahovat nikdo, je to akorát dráždění Putina zase," sdělil dotázaný.
Měli by se čeští vojáci účastnit mírové mise na Ukrajině? Reportéři se ptali v ulicích Prahy a Českých Budějovic:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.