V daleké galaxii našli astronomové kyslík. Právě ten podle nich dokazuje, že první galaxie vznikaly ještě rychleji, než se dosud předpokládalo, informoval Newsweek.
Objev oznámily dva na sobě nezávislé týmy vědců ve dvou studiích. Podařilo se jim to díky dalekohledům v čilské poušti Atacama, které provozuje Evropská jižní observatoř.
Loni objevená galaxie je 13,4 miliardy světelných let od Země. To znamená, že ji vědci vidí v době, kdy byl vesmír jen 300 milionů let starý. "Tato jasná detekce kyslíku v JADES-GS-z14-0 mě opravdu překvapila. Naznačuje to, že galaxie mohou po velkém třesku vznikat rychleji, než se dosud předpokládalo," podotkl astronom Gergö Popping.
[chooze:article;value:598209]
"Je to jako najít adolescenta tam, kde očekáváte jen miminka," vysvětlil astronom Sander Schouw. "Byla jsem ohromena nečekanými výsledky," doplnila astrofyzička a jedna z autorek studie Stefano Carnianiová.
Galaxie obvykle bývají ze začátku tvořeny lehkými prvky jako helium a vodík, upozornila CNN. Kyslík a kovy se v nich objevují až ve chvíli, kdy se vyvíjí hvězdy. Právě to by se tedy podle nového objevu mělo dít dříve, než se dosud myslelo.
Astronomové otevřeli dveře do jiné galaxie. Vyfotili unikátní snímek umírající hvězdy (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.