Hlasování, které může ovlivnit poslední chvíle života mnoha Britů. Poslanci ve Velké Británii dnes rozhodují o právu na asistovanou sebevraždu. Jedním z lidí, kteří sledují jednání s nadějí, je i Sophie, která je v konečném stádiu rakoviny.
"Nechci trpět bolestí. Nechci cítit, jak mi postupně selhává celé tělo. Nechci přijít o svou důstojnost. Věřím, že bych měla mít možnost rozhodnout o své klidné smrti," má žena jasno o tom, jak by chtěla odejít ze světa.
Britští poslanci dostali možnost v hlasování rozhodovat podle svého svědomí a neohlížet se na stanovisko strany. Podle návrhu by právo na sebevraždu s cizí pomocí měli dostat lidé s nevyléčitelným onemocněním a s méně než šesti měsíci života pod podmínkou, že ji schválí dva lékaři a soudce vrchního soudu. Právě tam by ale mohl podle expertů vzniknout problém.
[chooze:article;value:439077]
Pokud má být tato věc řádně prošetřena, tak je velká otázka, jestli na to mají soudy dostatečnou kapacitu. V tuto chvíli 19 soudců, kteří by toto měli rozhodovat, musí ročně pokrýt 19 000 hodin soudních stání, takhle by jim mělo přibýt dalších 34 tisíc, uvádí odborník na britské právo Julian Hughes.
Asistovanou sebevraždu zatím na světě umožňuje deset zemí. Kromě zemí Beneluxu, Rakouska, Španělska, Švýcarska, Kanady, Kolumbie, Ekvádoru a Nového Zélandu mohou lidé legálně požádat o pomoc se sebevraždou i v několika státech USA.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.