Slovenskem zahýbal případ 26leté Diany, jejíž život visel na vlásku. Poté, co ji zasáhla cévní mozková příhoda, jí lékaři podle televize Markíza dávali jen minimální šance na přežití. Do té doby přitom žila zdravým životním stylem, a jak tvrdí ona sama, žádný sport jí nebyl cizí.
Dianiny zdravotní problémy začaly už loni na podzim, kdy ji bolel krk. Podle lékařů mělo jít o zablokovanou krční páteř. Nic ale nepomáhalo. V lednu pak přišel náhlý zvrat. "Byla jsem v práci, už jsem se chystala domů. V tom jsem kýchla a tehdy mi prasklo něco vlevo vzadu v hlavě. Začala mě bolet tak jako ještě nikdy předtím," vzpomíná.
Silná bolest trvala přes měsíc. Lékaři ale nevěděli, co s ní. Polykala proto jeden prášek proti bolesti za druhým. V únoru pak přišlo také silné zvracení. "Vzali mě na CT mozku. Po vyšetření řekla doktorka mamince, že mám trombózu mozku a je to velmi vážné, ať se rodina připraví na nejhorší," tvrdí mladá žena.
[chooze:article;value:580185]
Další vyšetření navíc odhalilo také krvácení a otok. Celá diagnóza tak zněla: infarkt mozku zapříčiněný trombózou mozkových splavů s krvácením a edémem mozku. "Okamžitě mě operovali v celkové anestezii. Operace trvala přibližně tři hodiny, po ní mě umístili na ARO," popsala Diana další průběh.
Podle lékařů měla šance na přežití asi 50 na 50. Otok mozku ji navíc připravil o řeč a způsobil ochrnutí poloviny těla. "V tom lepším případě jsem měla do smrti zůstat jako ležící pacient," dodává. Nakonec se jí ale těžký stav podařilo překonat. I po prvotním zotavení ji ale dál trápily silná únava či problémy s řečí.
Podle lékařů mohla za její problémy s největší pravděpodobností hormonální antikoncepce, kterou tou dobou brala. Gynekolog jí léky předepsal kvůli předchozím zdravotním problémům s prasklou cystou na vaječnících.
[chooze:article;value:578243]
Že může hormonální antikoncepce způsobovat vážné zdravotní problémy, upozorňují lékaři už několik let. Například britská Národní zdravotní služba varuje před zvýšeným rizikem vzniku krevních sraženin či rakoviny prsu. Pro některé pacienty tak hormonální antikoncepce není vhodná.
"Vztah hormonální antikoncepce a trombotických komplikací, jako jsou cévní mozkové příhody, infarkty myokardu nebo plicní embolie, jsou u mladých žen známá věc," potvrzuje tyto závěry také neurolog z nemocnice v Košicích Matej Škorvánek. Podle něj se on a jeho kolegové s obdobnými případy setkávají pravidelně, někdy i několikrát do roka.
Ženy méně užívají hormonální antikoncepci. Bojí se o své zdraví (9/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.