Návrh zákona o zdravotně sociální péči počítá s tím, že pojišťovny pacientům zaplatí nanejvýš za tři měsíce v LDN.
Zjistil to Deník N. "Dlouhodobá lůžková péče je hrazenou službou nejvýše po dobu 90 dnů, s výjimkou dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče. Poskytování dlouhodobé lůžkové péče po dobu delší než 90 dnů je hrazenou službou po schválení zdravotní pojišťovnou," stojí v návrhu.
[chooze:article;value:501677]
Poté by se musel hospitalizovaný přesunout jinam a pobyt si hradit sám. Zatím není jasné, kolik ho to bude stát. Pokud to zdravotní stav neumožní, lhůtu může lékař prodloužit. Změna podle ministerstva zdravotnictví služby poskytované LDN zlepší.
V současnosti je financují pojišťovny, jejichž příspěvky však bývají nižší než skutečné výdaje těchto zařízení. Řadu z nich dotují zřizovatelé, někde si musejí pacienti připlácet v řádu desítek až stokorun za den už dnes. Doba, jakou tam pacient stráví, je neomezená.
[chooze:poll;value:bc8007b8087a57513c46ca6f621d3aa1e48b8485;layout:tn_nova]
"Dnešní legislativa předpokládá, že člověk může ležet na lůžku dlouhodobé péče v nemocnici prakticky až do konce svého života, přičemž nepotřebuje víc než noční košili a stolek s léky. To je špatně, málokdo si takhle představuje závěr svého života. Tito lidé potřebují různé sociální služby, aktivizace a podobně. A proto přicházíme s touto změnou," vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník.
Přestože se proti návrhu ohrazují lékaři a odbory, resorty zdravotnictví a práce a sociálních věcí chtějí, aby změny začaly platit už od ledna 2023.
Jídlo v nemocnici nemusí být zlé. Nemocnici v Belgii za obědy ocenili:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.