Velký dotazník pro prezidentské kandidáty: Generál Petr Pavel

Petr Pavel absolvoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově a dále Vojenskou akademii v Brně. Od roku 2012 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky a v letech 2015 až 2018 byl jmenován předsedou vojenského výboru NATO. Poté odešel z armády a stal se vojákem ve výslužbě.

Podle svých slov chce generál Petr Pavel do Česka vrátit řád a klid. "Budu pracovat, ctít ústavu a aktivně jednat s každým, kdo je otevřený. Mám ve zvyku držet slovo. A to stejné budu vyžadovat od všech politiků," popisuje svou kandidaturu Petr Pavel, který byl však před revolucí členem KSČ. Svého členství lituje, jinak by se prý ale nedostal do armády.

Svou kandidaturu oznámil 6. září 2022 a rozhodl se jít cestou sběru podpisů občanů, na začátku listopadu jich odevzdal dokonce 81 tisíc.

[chooze:article;value:482125]

Politika a názory

Plánujete využít pravomoc vyhlásit amnestii nebo udělovat prezidentskou milost? Podle jakých kritérií? Udělil/a byste milost i někomu odsouzenému za vraždu? V plošné amnestii opravdu nevidím žádný smysl. Pokud jde o individuální milosti z humanitárních či výjimečných důvodů, když například dojde k justičnímu omylu, tak to vnímám jako opodstatněné, ale rozhodně ne jako nástroj, který staví prezidenta nad soudy. Za vraždu bych milost neudělil.
Jmenoval/a byste vládu, v níž by byli i členové SPD nebo jejíž člen by byl trestně stíhán? Mým cílem by bylo, abychom co nejdřív měli stabilní vládu, tedy takovou, která se bude celé volební období opírat o většinu ve Sněmovně. Snažil bych se všemi cestami předejít tomu, aby ve vládě seděli extremisté nebo trestně stíhané osoby. Pokud by ale taková vláda byla nejstabilnější možnou variantou, její jmenování bych neblokoval.
Které nejdůležitější kroky byste chtěl/a stihnout během prvních 100 dní ve funkci? Začal bych tím, co by měl udělat každý, tedy že si zametu před vlastním prahem. Mým prvním krokem by bylo udělat pořádek v Kanceláři prezidenta republiky, tak aby už nesloužila jen úzké skupině přátel okolo prezidenta a jeho spolupracovníkům, ale zaměřila se na řešení problémů občanů.
Kam byste zamířil/a jako na svou první zahraniční a domácí cestu? První zahraniční cesta by tradičně vedla k našim nejbližším sousedům, na Slovensko. Domácí cestu bych volil podle aktuální situace.
Jakým směrem byste se snažil/a vést českou zahraniční politiku? Měla by být podřízena rozhodnutím vlády? Dlouhodobé spory mezi prezidentem, vládou a Parlamentem o prioritách zahraniční politiky a jejich špatná koordinace způsobují, že ztrácíme vliv a respekt ve světě. A s tím i možnost efektivně ovlivňovat mezinárodní dění a prosazovat své zájmy. Jako prezident budu zastupovat stát navenek v souladu s koncepcí české zahraniční politiky a v koordinaci s vládou i Parlamentem a snažit se, aby česká politická reprezentace vystupovala vůči zahraničí v harmonii, srozumitelně a předvídatelně.
Prohluboval/a byste vztahy s Ruskem, Čínou, USA a EU? Patříme do společenství demokratických zemí a musíme se podle toho chovat a také tak konat. Jednat bez kliček a lavírování mezi Východem a Západem. Rusko a Čína jsou země s imperiálními mocenskými ambicemi. Je v pořádku s nimi jednat, pokud k nám budou přistupovat s respektem k naší suverenitě. Je ale třeba k nim přistupovat obezřetně a vyvarovat se jakýchkoli závislostí ve strategických oblastech, které by pak mohli zneužít proti nám. Jako se to v případě Ruska stalo v energetice a dodávkách surovin. Bylo by dobré, kdyby naše politika vůči těmto zemím byla koordinovaná i s našimi spojenci. Své cesty budu plánovat i podle toho, kde jsou pro naše hospodářství zajímavé obchodní a investiční příležitosti. V koordinaci s vládou, Hospodářskou komorou ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR budu jezdit tam, kde to bude mít viditelný politický nebo ekonomický efekt.
Jak by se měl řešit konflikt na Ukrajině? S respektem k ukrajinské suverenitě a územní celistvosti. Nikdo by neměl Ukrajině vnucovat způsob řešení. Je v našem zájmu, aby ruská agrese proti Ukrajině neuspěla, a naopak zvítězilo mezinárodní právo. A v tomto úsilí bychom měli Ukrajinu i nadále podporovat.
Chtěl/a byste využít své případné autority coby prezident/ka a podpořit některé zákony? Ano, pokud bych vnímal, že některým zákonům, které je podle doporučení odborníků potřeba přijmout, se nedostává pozornosti, podpořil bych je.
Budete automaticky jmenovat profesory, které vám univerzity navrhnou? Jmenování profesorů považuji za tak trochu přežitou prezidentskou pravomoc, v zahraničí není vůbec běžná. Myslím, že výběr profesorů má být hlavně odpovědností vysokých škol a univerzit. Proto bych jejich návrhy nerozporoval, pokud by nešlo o nějaký extrémní případ.
Měly by se dodržovat ústavní zvyklosti, nebo jste pro kreativní výklad ústavy? Ústavní zvyklosti by se rozhodně měly dodržovat, ohýbání a kreativní výklad ústavy nám v minulosti nepřinesly nic dobrého. Pokud je čas na změnu ústavy, je to úkol pro Parlament a odborníky na ústavní právo a jeho ústavní většinu, prezident by si z ústavy neměl dělat trhací kalendář.
Měly by být státní vyznamenání udělovány i populárním umělcům a osobnostem byznysu? Pokud se významným způsobem tito lidé zasloužili o kulturu, pak ano.
Udělil/a byste vyznamenání členům skupiny bratří Mašínů? Neudělil. Skupině bratří Mašínů patří uznání a veškerý kredit za její podíl na boji za svobodu proti komunistickému režimu. Zcela správně dostali osvědčení o účasti na třetím odboji od ministerstva obrany. Jsem rád, že se jim dostalo i ocenění v podobě čestné plakety premiéra Mirka Topolánka. A jejich odkaz připomíná i nově otevřený Památník tří odbojů v Mašínově statku v Lošanech. Já osobně mám problém s jedinou věcí, a to když zabili nožem toho svázaného a omámeného strážmistra Honzátka. Chápu, že se můj pohled liší od perspektivy historiků nebo právníků, ale já se jako bývalý profesionální voják s tímhle nemohu ztotožnit. Znovu ale říkám, že si jejich hrdinství a odkazu vážím, a domnívám se, že byli již dostatečně oceněni.
Nechal/a byste si Jiřího Ovčáčka jako mluvčího a Vratislava Mynáře jako kancléře? Pokud ne, kdo bude zastávat tyto posty, pokud budete zvolen/a? Byl bych rád, aby v Kanceláři prezidenta republiky zůstalo maximum odborníků, kteří svou práci odvádí profesionálně ve prospěch České republiky a nepodléhají politickým či lobbistickým tlakům. Pokud jde o lidi přímo napojené na trio Mynář, Nejedlý, Ovčáček, očekávám, že sami odejdou v okamžiku, kdy nad nimi zmizí ochranná ruka současného prezidenta. Voliče mohu ujistit, že v případě úspěchu do těchto funkcí jmenuji slušné lidi s vysokým morálním i odborným kreditem. Vedoucím kanceláře a mluvčím v takovém případě budou úředníci, kteří nepřekračují své pravomoci a jednají v souladu s pravidly a působností své funkce.
Jak se stavíte k otázce Benešových dekretů? Tuto otázku považuji za historiky uzavřenou, a tak by to mělo zůstat.
Jaký máte názor na sňatky homosexuálů? Souhlasím s jejich uzákoněním. Uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva. Není důvod omezovat něčí práva na základě sexuální orientace. Věřím také, že jsme tolerantní společnost. Přijímáme, že mezi námi lidé s homosexuální orientací žijí. Pokud chtějí žít společně a být i z pohledu práva uznáni za partnery, měli by také mít možnost své osobní vztahy formalizovat.
Jaký máte názor na eutanázii? Stejně jako bych každému rád dopřál právo na důstojný život, tak myslím, že by každý měl mít právo na důstojný odchod. Alespoň já bych ho rád měl. Jsou případy, kdy člověk trpí, nemá vůli jít dál, ale my uměle prodlužujeme jeho utrpení. V některých zemích, například ve Švýcarsku, už toto právo existuje. Myslím, že bychom ho lidem neměli odpírat.
Měly by se v současné době zvyšovat daně?
Měly by se snižovat sociální dávky?
Trvat za současné situace rekordních schodků státního rozpočtu na nezvyšování daní za každou cenu nepovažuji za správnou cestu. Myslím, že vláda nakonec nebude mít jinou možnost než do systému daní sáhnout, protože situace, ve které jsme, nejde vyřešit jenom úsporami na výdajové stránce. Navíc ani na výdaje zatím vláda příliš nesáhla, takže bude potřeba hledat jiné zdroje. A těmi jinými zdroji jsou právě daně. Vláda může nejdříve sáhnout na takové daně, které občany zase tolik bolet nebudou, například majetkovou daň, která je u nás extrémně nízká. Další možnosti jsou v oblasti DPH a zbytečně složité sazby. Kdyby se naše sazby zjednodušily alespoň na dvě, tak by se dalo vybrat mnohem více peněz – podle odhadů odborníků kolem 70–80 miliard korun za rok. Snižování sociálních dávek i kvůli inflaci a zvyšujícím se životním nákladům není namístě.
Co říkáte na policejní kontroly na Pražském hradě? Je vhodné je ponechat, či odvolat? Zpočátku byla opatření omezující vstup veřejnosti oprávněná, protože existovala bezprostřední hrozba teroristických útoků. Ale že Hrad zůstal téměř nedobytnou pevností, do které se občan musí celkem ponižujícím způsobem dostávat, považuji za nepřijatelné. Tomu již bezpečnostní situace neodpovídá. Hrad jako kulturní a historické dědictví by měl být místem, které žije a slouží lidem.
Jaký je váš postoj k ukončení výroby aut se spalovacími motory a k využívání fosilních paliv v energetice? Podporujete využívání jaderné energie? Jako prezident budu upozorňovat na příležitosti k využití vlastních obnovitelných zdrojů, zejména slunce, větru a biomasy, které mohou přispět ke stabilizaci cen, a podporovat debatu o příležitostech a rizicích jednotlivých přístupů k zajištění a využití všech druhů energií. Budu pomáhat s propagací úspěšných projektů vhodných k následování. Budu prosazovat rozvoj malých modulárních reaktorů. Věřím, že mohou přispět k dekarbonizaci českého teplárenství a budou bezpečným, bezemisním a dostupným zdrojem energie ve chvíli, kdy se bude Evropa potýkat s její rostoucí cenou.
Je podle vás namístě znárodnění ČEZu či zdrojů energie, včetně těch alternativních? V principu to není špatně, zejména v dnešní energetické krizi potřebuje stát dělat řadu strategických rozhodnutí, která jsou důležitá pro stát, ale nutně nemusí odpovídat komerčním zájmům menšinových akcionářů. A hledání dohody může spoustu řešení zdržovat. V Evropě bychom nebyli jediní, kdo jde tímto směrem, francouzská vláda je dnes v procesu vykoupení celé EDF, tedy společnosti, která vlastní jaderné elektrárny zajišťující energetické potřeby celé Francie. Že česká vláda uvažuje podobně, tedy není nic zvláštního, ale záleží samozřejmě na konkrétním provedení.
Jaký je váš názor na přijímání uprchlíků z válkami zasažených zemí? Jsme relativně bohatou a demokratickou společností, je proto důležité být solidární. Pomáhat lidem, kteří se za našimi hranicemi dostali do potíží, například kvůli válce. Naše pomoc je ale musí motivovat, ne demotivovat. Musí je vést k tomu, aby naší společnosti začali aktivně přispívat, ne ji využívat. Proto je třeba nastavit jasná pravidla a dohlížet na jejich dodržování. Jen tak zabráníme, aby populističtí politici situace zneužívali k rozdělování společnosti kvůli získání politických bodů.
Měla by Česká republika přijmout euro? Jako občan jsem pro. Ale neměli bychom se přitom nechat strhnout nějakou emocí, ať přehnaně pozitivní, nebo přehnaně negativní. Vláda musí situaci racionálně vyhodnotit. Stanovit parametry, kdy to pro nás bude výhodné jak ekonomicky, tak i politicky. A po jejich naplnění ten krok prostě udělat.
zdroj: TN.cz

Majetkové poměry

Jaké vlastníte nemovitosti (domy, pozemky, byty)? Rodinný dům v obci Černouček.
Stavební pozemek v obci Černouček.
Rodinný dům v obci Červený Kostelec (před dokončením).
Vlastníte nějaké společnosti či podíl v nich? Pokud ano, které? Ne.
Jaká vlastníte auta (značka, rok výroby)? Osobní automobil BMW řady 2 a Volkswagen Golf z roku 2010.
Jaké máte další cennosti (akcie, podíly, šperky, starožitnosti)? Úspory a investice v řádu jednotek milionů.
Jaký je váš zůstatek na běžném účtu? Teď před Vánoci se to hodně mění. :)
Kolik u sebe běžně nosíte v hotovosti? Raději platím kartou.
Na kolik si ceníte oblečení, ve kterém běžně chodíte? Nejraději chodím ve flanelce a její hodnota je pro mě nevyčíslitelná.
Máte dluhy a jiné závazky? V jaké výši? Ne.
Byla proti vám někdy vedena exekuce? Ne.
Jaké jsou vaše běžné měsíční výdaje na domácnost? Přibližně 25–30 tisíc.
zdroj: TN.cz

Rodinné poměry

Jaký je váš stav (svobodný, ženatý, rozvedený (Kolikrát?), vdovec)? Jednou rozvedený a v současnosti šťastně ženatý.
Kolik máte dětí? (Kolik z nich s vámi žije ve společné domácnosti?) Dva syny z prvního manželství a jednu nevlastní dceru z druhého manželství. Všechny děti jsou dospělé a už s námi nežijí.
Měl/a jste nebo máte milenku? Ne.
Chováte zvířata? (Případně jaká?) Ano, bydlíme u naší kočky.
Jaké jsou vaše záliby? Motorka, cestování a fotografování.
Kam nejraději jezdíte na dovolenou? Do přírody, třeba na české hory. Ale i tam, kde je co poznávat, třeba do Afriky, kde jsem měl možnost projet 4 000 km při safari v divočině.
zdroj: TN.cz

Zdravotní stav

Trpíte nějakou závažnější nemocí? Ne.
Prodělal/a jste závažnější choroby/operace/úrazy? Ne.
Užíváte pravidelně nějaké léky? (Případně na co?) Ne.
Léčil/a jste se někdy ze závislosti na návykových látkách (alkohol, drogy, cigarety)? Ne.
zdroj: TN.cz

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.