V západní části Evropské unie pracují lidé méně. Průměrná týdenní pracovní doba v letošním roce činí 36 hodin, což je o hodinu méně než před deseti lety. Za tímto poklesem stojí hlavně rostoucí počet zkrácených úvazků, zejména v západní Evropě.
Zatímco například Nizozemci tráví v práci v průměru jen 32 hodin týdně a podobně jsou na tom i Dánové, Němci nebo Rakušané, Češi jsou na opačné straně žebříčku. S průměrnými 37,8 hodiny týdně patří k nejdéle pracujícím národům v Evropské unii.
[chooze:article;value:590168]
Více času v práci než Češi tráví jen Řekové, Bulhaři, Poláci a Rumuni, tedy státy s rozvíjející se ekonomikou nebo s větším tlakem na pracovní sílu.
Velký počet odpracovaných hodin v Česku ukazuje, že tuzemská ekonomika stále funguje na klasickém průmyslovém základu. Experti zdůrazňují, že místo větších investic do automatizace a inovativních technologií spoléháme především na tvrdou práci lidí.
A tak zatímco západní Evropa směřuje k větší flexibilitě, v Česku zatím platí – více hodin, více práce, a tím pádem méně volného času.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.