Státní část maturity by bylo nejlepší zrušit, reaguje na petici studentů analytik

Pavlasová se cítí rozčarovaná z toho, že přestože si v maturitní zkoušce z matematiky věřila, neudělala ji. Nespokojení studenti podpořili svou petici tvrzením, že testy byly těžší, než podle úrovně být měly, byly v nesouladu s rámcovými vzdělávacími programy a zároveň nesrovnatelně těžší oproti minulým letům.

"Vzhledem k tomu, jak je ten systém takzvané státní maturity od počátku nastaven, a že je teda nastaven velmi špatně včetně způsobu, jakým je ta zkouška připravovaná, jak vznikají úlohy a testy, tak je naprosto nekontrolovaný a nepredikovatelný a ta studentská petice je jedním z důsledků toho všeho," podotýká Souček. V době rozhovoru bylo pod peticí přes 10 tisíc podpisů.

[chooze:article;value:612724]

​David Souček spatřuje největší problém právě u zkoušek z matematiky, jelikož z jeho pohledu není férové, aby stejnou maturitní zkoušku skládali studenti gymnázií spolu se studenty odborných škol, protože ti budou oproti gymnazistům, kteří se studiu matematiky věnovali více do hloubky, ve výrazné nevýhodě.

"Na každou tu úlohu máte pár minut, abyste přišli na to, kde je vlastně ta podstata, z jaké strany na to máte jít. Ale jsou lidi, kteří jsou chytří, jsou i talentovaní na matematiku, ale prostě potřebují víc času, a to zkouška tohohle typu vlastně vůbec nezohledňuje. Nejlepší by bylo tu státní část zrušit. Ona před 20 lety neexistovala a ten systém fungoval docela dobře, to je politické rozhodnutí, že něco takového vzniklo," doplňuje Souček.

Maturantů, kteří si v současnosti volí zkoušku z matematiky, je podle Součka dvakrát méně, než jich bylo v roce 2013, přičemž z průzkumu vyplynulo, že 40 % absolventů státní maturity nedokončí ani bakalářské studium na vysoké škole.

[chooze:article;value:611615]

​"Přáli bychom si snížení procent potřebné úspěšnosti, když víme, že tam nemáme až tak velkou pravděpodobnost, ale nejvíce důležité pro nás je, aby se přiznalo, že s didaktickou zkouškou jsou problémy, a zamysleli jsme se společně nad tím, co by se s tím dalo udělat. Mohl by být například vytvořen nějaký náhradní test, protože co když to byl aktuálně třeba něčí třetí pokus, to jako takový člověk zůstane bez maturity?" ptá se Pavlasová.

"Ministerstvo si cení aktivního zájmu studentů o spravedlivý průběh maturitní zkoušky. Petici maturantů k obtížnosti zkoušek vnímáme jako legitimní vyjádření jejich názoru, avšak je naší povinností zachovat při vyhodnocování maximální objektivitu, a proto je v této chvíli předčasné vyvozovat jakékoliv závěry," zareagovalo na petici ministerstvo školství, které si zároveň dohodlo se studenty schůzku. Cermat se k celé situaci dosud nevyjádřil. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

[chooze:poll;value:6a4733df27060160bb6d54668175fc5ba3afa326]

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.