Rozbouřená řeka Opava během zářijových povodní ničila vše, co jí stálo v cestě. Například v Branticích nedaleko Krnova lidé stále vysouší domy. Nejvíc je ale trápí nedostatek pitné vody ze studní.
Třeba Milan Pilný už téměř tři čtvrtě roku nemá ve studni vodu vhodnou k pití. "Používali jsme ji na všechno – na vaření, mytí, všechno. Byla to čistá, pitná voda," zavzpomínal.
[chooze:article;value:610496]
Když se panu Pilnému ani na šestý pokus nepodařilo studnu vyčistit natolik, aby voda splňovala normy, musel se připojit k obecnímu vodovodu. "Jedu na pitnou vodu, která dneska stojí pětatřicet korun. Přitom tady byla zdarma," postěžoval si.
"Voda, která nevyhověla požadavkům na kvalitu pitné vody, může způsobit celou řadu zdravotních potíží, mezi ty nejčastější patří riziko vzniku průjmových onemocnění," uvedl mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla.
"Je to blbý. Musíme používat jenom balenou vodu," postěžovala si obyvatelka Brantic Soňa Janoštíková. Studnu už se synem čistila třikrát. Přesto se jí nepodařilo splnit hygienické limity pro pitnou vodu. I ona se proto chce co nejdřív napojit na obecní vodovod. "Já si myslím, že už nikdy pitnou vodu mít nebudu," řekla.
[chooze:article;value:608665]
Její soused už problém s pitnou vodou vyřešil. Stálo ho to ale 25 tisíc. "Nejdřív jsme studnu vyčistili, pak trojfiltr – hrubý, jemný, bio – a na druhé straně máme UV lampu. Tím se nám to vyčistilo," uvedl pan Jaroslav Juříček.
Výměna filtrů ho měsíčně vyjde asi na dva tisíce korun. Škody po loňských zářijových povodních dosáhly téměř 70 miliard korun. Jen v Opavě voda poškodila přes šest tisíc staveb.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.