Zprávu o stavu světové společnosti zveřejnil Odbor pro ekonomické a sociální otázky OSN na webu. Žádá o novou politickou shodu založenou na rovnosti, ekonomickém zabezpečení pro všechny a solidaritě. Jinak hrozí celosvětová krize. Informovala o tom agentura DPA.
OSN varuje, že ačkoli se s chudobou bojuje, spousta lidí žije na její hraně. Třetina světového obyvatelstva, tedy přes 2,8 miliardy lidí, žije v přepočtu s 47 až 150 korunami na den.
Kolem 60 % lidí na světě má strach, že přijde o práci a novou nenajde. Příjmová nerovnost navíc roste. Více než polovina lidí uvedla, že má malou či žádnou důvěru ve vládu své země.
[chooze:article;value:609150]
"Nerovnost, nejistota a hluboká nedůvěra jsou rozšířené po celém světě. Nespočet lidí se snaží vyjít s penězi, zatímco bohatství a moc se koncentrují na vrcholu. Hospodářské otřesy, konflikty a klimatické katastrofy stále mažou těžce vydobyté rozvojové úspěchy. Život příliš mnoha lidí je poznamenán nejistotou, která následně podněcuje frustraci a prohlubuje rozpory. Cíle udržitelného rozvoje jsou žalostně špatně naplňovány," uvedl generální tajemník OSN António Guterres.
"Zpráva vyzývá k posouzení politických přístupů. Současné instituce a politické rámce jsou předbíhány společenskými změnami. Udržení pokroku při plnění cílů udržitelného rozvoje vyžaduje prolomení začarovaného kruhu nejistoty, nízké důvěry a zmenšujícího se politického prostoru. Vlády a mezinárodní společenství musí kriticky zhodnotit, jak hospodářské a sociální politiky zaostávají za očekáváním, nebo dokonce prohlubují nejistotu," dodal Li Junhua, který má Odbor pro ekonomické a sociální otázky OSN na starost.
Českem se šíří nový trend v rodinném hospodaření: Společný život, ale oddělené finance (1/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.