Děti a digitální svět: Jak je chránit i rozvíjet

Jak tedy najít tu správnou rovnováhu? Jak děti chránit a zároveň jim umožnit, aby z technologií těžily? 

Pozitivní i negativní vlivy digitálních technologií na děti

Digitální technologie mají na děti komplexní vliv, který může být jak pozitivní, tak negativní. 

Pozitiva: Interaktivní vzdělávací aplikace a programy mohou být skvělým doplňkem školní výuky. Videohry mohou rozvíjet logické myšlení, strategické plánování, kreativitu a řešení problémů. Jsou také dobrým způsobem uvolnění a relaxace. Sociální sítě umožňují dětem udržovat kontakt s přáteli a rodinou a internet sám  je obrovský zdroj informací a poznání. 

Negativa: Vše však mívá i negativa. Nadměrné používání technologií může vést k závislosti a omezení reálných aktivit. Dlouhodobé sezení u obrazovky zvyšuje riziko obezity a dalších zdravotních problémů. Děti se mohou stát obětí šikany a obtěžování (což se může stát i offline) online. Modré světlo z obrazovek narušuje produkci melatoninu a zhoršuje kvalitu spánku. A na internetu se děti mohou dostat k nevhodnému obsahu, zahrnujícímu i brutální násilí. 

Tipy na bezpečnější používání digitální technologií

Účinná ochrana dětí v online světě vyžaduje především aktivní přístup a pravidelnou komunikaci. Mluvte s dětmi o tom, co dělají online, jaké hry hrají a s kým komunikují. Vytvořte atmosféru důvěry, aby se nebály svěřit, pokud se setkají s něčím nepříjemným. Musí vědět, že to není jejich vina a jsou zde oběť. 

Dohodněte se s dětmi na pravidlech pro používání technologií. Určete čas strávený u obrazovky, typy obsahu, které jsou vhodné, a online aktivity, které jsou povoleny. Využijte nástroje rodičovské kontroly, které umožňují blokovat nevhodné stránky, omezit čas strávený online a sledovat aktivitu dětí. 

Vzdělávejte sebe i děti v tom, jak rozpoznat podvodné stránky, fake news a manipulativní obsah i lidi.

Jak využít technologie pro vzdělávání a rozvoj 

Existuje mnoho kvalitních aplikací a her, které rozvíjejí logické myšlení, jazykové dovednosti, kreativitu a další schopnosti. Děti se mohou učit cizí jazyky, programovat, hrát na hudební nástroj nebo se věnovat jiným zájmům, aniž by opustili bezpečí a klid domova. Technologie (například VR) umožňují dětem prozkoumávat svět interaktivním a zábavným způsobem.

Mohou jim tak pomoci nalézt nové zájmy, rozvíjet je a tyto nové zájmy jim poté mohou dát směr i v offline světě a motivovat je k pohybu venku.

Nezapomínejme na pohyb!

Online svět nám nabízí neuvěřitelné možnosti k rozvíjení sebe sama i našich milovaných ratolestí. Evoluce nás zatím však ponechala ve fyzických schránkách, které bez pravidelného pohybu slábnou a trpí. Proto nezapomínejme vést naše děti také k pravidelnému pohybu.

Sport posiluje svaly a kosti, zlepšuje kondici a snižuje riziko obezity a dalších onemocnění. Kromě toho má i pozitivní vliv na náladu, sebevědomí a schopnost soustředění. Děti se samozřejmě učí pozorováním. Pokud je budeme z gauče vyhánět ven, aby šly sportovat nebo alespoň na procházku, nejspíše je o důležitosti pravidelného pohybu nepřesvědčíme. Jako rodinný sport je skvělá třeba cyklistika nebo stále populárnější Padel – zábavný a nenáročný sport, který si mohou užít děti i dospělí. Dětem postačí dětská helma na kolo a dětské kolo 20 (dvaceti palcové kolo) a můžete vyrazit.

Digitální svět je novou realitou, které se nevyhneme. Důležité je naučit děti s ním rozumně zacházet, pohybovat se v něm bezpečně a využívat jeho potenciál. Jde zkrátka o to uvědomovat si a minimalizovat rizika. A nezapomínejme, že pohyb a reálné zážitky jsou pro zdravý vývoj dětí nenahraditelné.

 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.