[chooze:gallery;value:40006]
Přestože kruhové objezdy jsou podle statistik bezpečnější než klasické křižovatky, vždy je na známém konceptu co zlepšovat. S návrhem na lepší řešení objezdů přišel švédský inženýr Sebastian Hasselblom, který ho pojmenoval "Hasselcirkeln" (česky Hasselův kruh).
Oproti tradičnímu dvouproudému kruhovému objezdu se liší pevným oddělením jízdních pruhů, což má vést ke snížení zmatku a rizika kolize. Koncept vychází z designu tzv. "turboobjezdů", se kterými se mohou řidiči setkat i v Česku.
[chooze:article;value:608038]
"Účelem tohoto návrhu je umožnit lepší dostupnost a snížit počet kolizních míst ve srovnání s dnešními víceproudými kruhovými objezdy. V této souvislosti stojí za zmínku zvýšení kapacity o přibližně 22 % a také snížení počtu nehod o přibližně 72 %," stojí na oficiálním webu projektu Hasselcirkeln.
"Geometrie Hasselcirkelnu se od turboobjezdu mírně liší, včetně možnosti přejet do nového vnitřního pruhu a udělat otočku ve tvaru U. Další rozdíl je v tom, že na kruhovém objezdu je mezi vnitřním a vnějším pruhem trochu více místa, což zvyšuje bezpečnostní odstup, což může být velmi důležité například v zimě," popsal pro TN.cz Hasselblom.
[chooze:article;value:532595]
"Díky této dodatečné vzdálenosti mezi jízdními pruhy je také bezpečnější vjet na vnější pruh objezdu, i když kruhový objezd projíždí auto ve vnitřním pruhu. To je největším důvodem, proč se zvýší kapacita, pokud ji porovnáme s běžným víceproudým kruhovým objezdem," dodal autor. První křižovatky tohoto typu mají v blízké době vzniknout v Uppsale a Malmö.
Policejní honička. Řidič proletěl kruháčem a skončil ve stromech (4/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.