V roce 2011 Jiří Cetel, Jan Coufal a Michal Vebr kvůli fotce staré stíhačky strávili několik dní za mřížemi v Zambii. V roce 2012 se herním vývojářům Martinu Pezlarovi a Ivanu Buchtovi kvůli fotkám vojenských objektů protáhla dovolená v Řecku o čtyři měsíce – ve vazbě.
Další Čechy zatkla před třemi lety albánská policie kvůli fotkám staré zbrojovky. Cestovatel Lukáš Slavík zase strávil loni tři týdny ve vězení v Zimbabwe. Tamním úřadům se nelíbilo, že při natáčení s místními probírá ekonomickou situaci země.
Svatopluk Kreidl alias Turista Sváťa zkoušel létat dronem v iráckém Kurdistánu. Odnesl to naštěstí jen ten dron. "Rušička signálu mi ten dron sebrala a bylo hotovo," vzpomíná Kreidl.
[chooze:article;value:606497]
Většina států na světě je háklivá na zvěčňování vojenských objektů, v arabských zemích zpravidla nebývá dobrý nápad zachycovat lidi. V Latinské Americe raději nefoťte hraniční přechody a uniformy. "Ve Venezuele, když vás zastaví policie, nesmíte mít v ruce ani mobil. Ruce musíte mít na kolenou," radí místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
Ministerstvo zahraničí doporučuje, aby si lidé na jeho stránkách před cestou zjistili, co se kde nesmí. "Na stránkách máme vypsaná specifika, doporučení, všechno to tam máme," řekl mluvčí ministerstva Daniel Drake.
Kvůli focení už Češi přišli v zahraničí i o život. Zpravidla ale kvůli tomu, že si kvůli pořízení co nejlepšího snímku vybrali nebezpečné místo. V roce 2018 zemřel v Thajsku Čech, který se při focení vodopádu zřítil ze srázu. Loni v dubnu fotil český turista na Kanárských ostrovech rozbouřené moře a spadl do vln. Zachránit se ho už nepodařilo.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.