V rámci výzkumného projektu zkoumali odborníci z Masarykovy univerzity, jak vojáky co nejlépe připravit na extrémní zátěž. Spojila se věda s armádou. A výsledky se teď krok po kroku přenášejí do reálného výcviku.
Projekt KOSP, oficiálně označovaný jako Komplexní optimalizace služby příslušníků 601. skupiny speciálních sil, si kladl za cíl zefektivnit přípravu vojáků i jejich celkové služební nasazení.
"Tím hlavním cílem byla optimalizace, která má vést k tomu, aby služba bojovníků speciálních sil byla dostatečně dlouhá, aby vydrželi tu vysokou zátěž a aby ta udržitelnost byla po mnoho let," řekl proděkan pro studium Masarykovy univerzity Zdeňko Reguli.
"Výsledky se postupně projevují, protože kromě toho, že jsme vytvářeli ty metodiky, tak jsme docela často dojížděli do Prostějova za příslušníky speciálních sil a postupně jsme aplikovali jednotlivé metody," vysvětlil vrchní praporčík Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany Jan Ouřecký.
[chooze:article;value:599127]
Reportérka TV Nova Kristýna Bezděková se rozhodla zjistit, co to obnáší na vlastní kůži. Fyzicky se to dalo zvládnout, ale s orientací v pokynech to bylo horší – občas měla pocit, že jí z nich vybuchne hlava.
Jedná se o speciální trénink. Ten je utvořený tak, aby napomáhal rychlejšímu procesu učení. Prochází jím všichni členové speciálních sil. A i když Kristýna v jednu chvíli netušila, jestli mám ležet, běžet, nebo salutovat, nakonec to byla docela zábava. Na celý díl pořadu se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.