Rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Byl to rovný chlap, vzpomínali jeho kolegové

[chooze:gallery;value:40004]

Poslední rozloučení s hereckou legendou Aloisem Švehlíkem začalo hodinu před polednem v Národním divadle. Do budovy hned po jejím otevření zamířili smuteční hosté, kteří pokládali na forbínu květiny. Mnozí z nich nemohli zadržet slzy. "Byl to pan herec," řekla roztřeseným hlasem jedna z jeho obdivovatelek, která se s Aloisem Švehlíkem přišla do Národního divadla rozloučit. Spolu s ní dorazili dát herecké legendě poslední sbohem desítky diváků a příznivců a také kolegové z branže, mimo jiné Eliška Balzerová, Aleš Cibulka, Ivana Andrlová nebo Jiří Vyorálek. 

Čestnou stráž u rakve na jevišti přední scény drželi herečtí kolegové Aloise Švehlíka, například Miroslav Donutil, Iva Janžurová nebo Viktor Preiss. Jako první promluvil generální ředitel Národní divadla Jan Burian, který shrnul bohatou hereckou kariéru Aloise Švehlíka. Zmínil také jeho charakteristický hlas a v neposlední řadě pedagogickou činnost. "Mezi studenty a kolegy byl velmi oblíbený. Choval se fér ke každému, neměl rád vyspekulované herectví," řekl dále Burian. "Netoužil se stát vzorem. Zůstane pro nás krásným příkladem, jak projít úspěšným životem láskou a férovostí. Odešel zkrátka krásný chlap, na kterého nezapomeneme," dodal Burian.

[chooze:article;value:608078]

Poté usedl ke klavíru herec a zpěvák Igor Orozovič. "Lojza byl rovný, skvělý a upřímný chlap, uměl říci i nepříjemné věci tak, že nakonec nepříjemné nebyly," zavzpomínal na svého zesnulého kolegu a poté zazpíval píseň, jejíž slova našel v rozbořeném kostelíku v Jizerských horách. "Je od pana Píši a visela na místě, kde býval oltář," dodal Orozovič.

"Byl to opravdový člověk, měl rád parťáky a bylo mu jedno, kolik jim bylo let. Byl výjimečný herec, ale hlavně výjimečný člověk, rovný, upřímný, radostný, velkorysý. Uměl se krásně rozčilovat a vždy to skončilo laskavostí," promluvila o svém kolegovi a učiteli herečka Pavla Beretová. 

V závěru smutečního programu vystoupily s lidovou písní Švehlíkovy herecké kolegyně. Pak se zatáhla opona a historickou budovou zazněl dlouhý potlesk. Další následoval před Národním divadlem, když vynášeli rakev se zesnulým. 

[chooze:article;value:608013]

​​​Alois Švehlík odešel na věčný odpočinek 2. dubna, bylo mu 85 let. Známý umělec měl před smrtí jedno velké přání – aby poslední momenty na světě strávil doma se svými nejbližšími. To se mu splnilo. "Přál si zemřít doma a rodina s ním byla až do posledních chvil," řekl podle Blesku ředitel Národního divadla Jan Burian.

Švehlík svoji hereckou kariéru zahájil na počátku 60. let v Západočeském divadle v Klatovech. Poté působil v divadlech v Mostě, Olomouci a Liberci. Členem Činohry Národního divadla se stal v roce 1988. Na svém kontě má desítky filmových rolí. Objevil se například ve snímcích Smrt krásných srnců, Černí baroni, Výchova dívek v Čechách, Princezna ze mlejna, Úsměvy smutných mužů, Lída Baarová, Na střeše nebo Muž, který stál v cestě. 

Od 70. let se pravidelně objevoval také v seriálech. Diváci televize Nova si ho mohou pamatovat například z Pojišťovny štěstí nebo Dámy a krále. Věnoval se i dabingu, ve kterém zúročil svůj nezaměnitelný hlas. Ten propůjčil například Jacku Nicholsonovi nebo Anthonymu Hopkinsovi.

Další detaily o pohřbu ve videu zde:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.