Do září zjistím, co způsobuje autismus, prohlásil americký ministr zdravotnictví

Během pěti měsíců tak mají americké laboratoře a klinická výzkumná centra za úkol přijít s příčinou autismu. Kritici ministrova plánu poukazují na to, že výzkum nemůže dopadnout dobře už jen proto, že záštitu nad ním převzal právě Kennedy – muž, který věří už několikrát vyvrácené teorii o tom, že očkování dětí může za jejich vývojové vady.

Za příznivce této teorie je označován i prezident Spojených států amerických Donald Trump. Zpravodajský web CBS News podotýká, že spojitost mezi očkováním a autismem nebyla během desítek let výzkumů nikdy prokázána.

[chooze:article;value:605778]

​"Ano, podíváme se na vakcíny, ale zaměříme se na všechno," řekl Kennedy stanici Fox News k okruhům, které budou v souvislosti s autismem předmětem zkoumání. "Vlastně úplně všechno. Náš potravinový řetězec, voda, vzduch, způsoby výchovy dětí, prostě všechny proměnné, které mohly způsobit tuto epidemii autistů," dodal.

Trump i jeho ministr už v minulosti několikrát vyjádřili názor, že se Spojené státy v současnosti potýkají s podezřelým nárůstem dětí s diagnostikovaným autismem. Experti podotýkají, že příčinou je výraznější osvěta o projevech onemocnění a změna ve způsobu, jakým se tato porucha diagnostikuje.

[chooze:article;value:607629]

Už přes 30 let se lékaři kloní k názoru, že autismus není jedno konkrétní onemocnění s širokou řadou projevů – od problémů s komunikací a socializací až po uplatňování netradičních a opakujících se vzorců chování. Rozšířenější je dnes názor, že jde spíše o skupinu mírnějších, vzájemně souvisejících symptomů zvaných "poruchy autistického spektra". I proto dnes výrazně převažují mírnější formy autismu než ty těžší.

Dosavadní výzkumy zatím jednoznačně ukazují, že za autismus mohou především geny. Dosud se nepřišlo na žádný faktor z prostředí, který by mohl být na vině. Americký státní zdravotní ústav, který na výzkumy týkající se autismu ročně vynaloží více než 300 milionů dolarů (6,6 miliardy korun), počítá mezi rizikové faktory například vystavení pesticidům nebo znečištění ovzduší ještě před narozením. Vědci často pozorovali souvislost i s vysokým věkem rodičů nebo konkrétními zdravotními problémy matky.

[chooze:article;value:607662]

​Další detaily k rozsáhlému vědeckému šetření, které jeho ministerstvo chystá, Kennedy nicméně neposkytl. Stanice BBC upozornila, že k účasti na výzkumu nebyly přizvány ani přední organizace, které se autismu dlouhodobě věnují a sdružují rodiče dětí, kterým byla tato vývojová porucha diagnostikována. Jednou z nich je i Americká autistická společnost (Autism Society of America).

"Máme obavy, že se vracíme tam, kde jsme už byli. Znovu bereme vážně mnohokrát vyvrácené teorie," shrnula pocity veřejnosti věnující se autismu mluvčí organizace Kristyn Rothová.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.