"Město se o to nechce starat, nemají o to zájem," říkají nájemníci a radnice kontruje. "My jsme se v minulosti dotazovali, zda chtějí připojit na vodovod, vždycky nám bylo řečeno, že nechtějí platit vodné a stočné," sdělil starosta Hlinska Miroslav Krčil (SproK).
Každopádně moc horších míst k žití v Česku není. "Podmínky, ve kterých lidé žijí, a jsou tam ti, kteří čerpají dávky, na to reaguje novela, které říkáme pracovně revize dávek, a vlastně stanovujeme podmínky, které ten majitel, co to pronajímá, musí splnit. Aby tam bylo adekvátní zabezpečení, toaleta, koupelna, kuchyně," sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
"My nikoho v objektu nedržíme, je to svobodná vůle těch lidí být v tom objektu a žít," tvrdí starosta. Pokud by hygienici rozhodli, že žít tady je o zdraví a město nebude chtít dům rekonstruovat, z nájemníků patrně rychle budou bezdomovci.
[chooze:article;value:606748]
Lepší ubytování pro tyto lidi prý v Hlinsku není. Radnice má sice osm sociálních bytů, ale všechny jsou obsazené. Nových bezdomovců by si zpravidla jako první na ulici všimli strážníci. "My je odkazujeme na denní centrum, kde jsou sociální pracovníci," řekl jejich mluvčí Jiří Sejkora.
Je to třeba i místo v Pardubicích, kde se prý postarají prakticky o každého člověka v nouzi. Jen nesmí být silně opilý a agresivní. "Základní hygienický servis, sprcha, potravinová pomoc," vyjmenoval ředitel sociálních služeb SKP-CENTRUM Jiří Pitaš.
Místa v noclehárnách jsou, rok pak může bezdomovec žít v azylovém domě a sociální pracovníci mu pomáhají znovu se postavit na vlastní nohy, pokud ovšem chce.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.