V kauze nemocnice Motol se měly točit milionové úplatky. Obviněných je už 17

[chooze:gallery;value:39340]

​Obrovský korupční skandál otřásl Fakultní nemocnicí v Motole. Ředitele jedné z nejprestižnějších nemocnic v Česku Miloslava Ludvíka odvedli v pondělí policisté v poutech. Celkem při obřím zátahu zadrželi 22 lidí.

Ludvíka jako údajnou hlavu korupční organizace v noci na úterý vyslýchala policie. Na služebnu jej kriminalisté přivezli hned po domovní prohlídce ve Stodůlkách. Po výslechu pak podle informací TN.cz skončil v cele předběžného zadržení.

Ludvík však není jediný, koho policie stíhá. "Ještě v pondělí jsme oznámili, že stíháme 16 lidí, nyní jsme již na 17 obviněných," sdělil v úterý ráno pro TN.cz mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

[chooze:article;value:599403]

​Podle zjištění portálu Odkryto.cz má jejich počet být ještě vyšší. V dokumentu, který má portál k dispozici, je totiž zmíněno 18 jmen, ne všem se tak zřejmě mělo podařit doručit obvinění.

Mezi lidmi obviněnými v kauze je tak například Ludvíkův náměstek Pavel Budínský, který měl sloužit jako ředitelova pravá ruka v organizaci a dělit se s ním o milionové úplatky. Společně měli také oba muži před pár dny cestovat do afrického Beninu, kde se prodejem části své firmy měli pokoušet vyprat peníze získané z nemocničních zakázek.

Pomoci jim v tom měl ředitel České unie sportu Miroslav Jansta, který od nich podíl ve firmě údajně odkoupil. Jansta patří mezi obviněné v kauze. Měl od obou mužů nakoupit jejich podíl ve firmě za 60 milionů korun. Tyto peníze mu ale údajně ještě před nákupem oba muži poskytli.

V souvislosti s kauzou stíhá policie také generálního ředitele stavební firmy Geosan Group Luďka Kostku a obchodního ředitele Ivana Havla. Ti měli Ludvíkovi poskytnout dvakrát úplatek ve výši 5 milionů korun. Výměnou měla firma získat zakázku na rekonstrukci Modrého pavilonu v Motole.

[chooze:article;value:599413]

​Do Ludvíkovy organizace měli být zapletení také jednatelé řady společností spjatých s provozem nemocnice. Vyšetřovatelé tak stíhají například jednatele firmy na výrobu klimatizací Sorex Petra Rejska, společníka úklidové firmy Helder Miroslava Böhma, společníka úklidové společnosti Midian-Coral Mychajla Popovyče, jednatele společnosti Pragoperun FNM, která se v nemocnici zabývá praním, Františka Vaňka, Světlu Procházkovou, jednatelku jihlavské ordinace Chirurgie Repros, nebo jednatelku cateringové firmy Bezva zastávka Petru Klikovou.

Stíhaní jsou také jednatelé stavebních společností, které v minulosti získaly v nemocnici zakázky za desítky milionů korun. Kromě již zmíněné Geosan Group je také v hledáčku vyšetřovatelů místopředseda představenstva firmy DCI Czech Petr Kysučan, člen představenstva firmy Gemo Miloslav Bouda nebo jednatel firmy M.G.-Co. Radek Petrovič.

Nakonec policie podle dokumentů portálu Odkryto obvinila trojici podnikatelů Miloše Kaplánka, Lukáše Novotného a Michala Vacíka a také jednatele bývalé pojišťovací firmy Kether Jana Mazánka. Kether přestal loni v září existovat poté, co se stal součástí holdingu Respect.

Na žádného z obviněných ale zatím nebyla uvalena vazba, ani o ni státní zástupce nepožádal. "Na to je v tuto chvíli ještě příliš brzy," poznamenal Ibehej.

Kauza se týká především ovlivňování zakázek a projektů nemocnice, z nichž část byla financovaná Evropskou unií. Celková cena těchto projektů přesahuje 4 miliardy korun. Hlavním aktérům v kauze hrozí trest až 12 let vězení.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.