Noční útoky na černobylskou jadernou elektrárnu skončily výrazným poškozením a požárem sarkofágu, který místo chrání od úniku radiace. Jak odborník uvádí, kolem elektrárny stojí celkem dva kryty. První z nich pochází z doby po havárii v roce 1986, druhý je novější.
V současné době podle jaderného fyzika bývalá elektrárna v Černobylu nepředstavuje nebezpečí pro zdraví ani závažnou situaci.
"Je tam dvojitá ochrana a byla pouze porušena ta první, která nebyla dimenzována na to, že na ni někdo bude útočit dronem. Riziko, že dojde k úniku radiace, je velice, velice malé," uklidňuje odborník. Dále uvádí, že pokud by pokračovaly vojenské operace a tamní situace se zhoršila, únik radiace by měl pouze lokální charakter do vzdálenosti deseti kilometrů.
[chooze:article;value:597734]
Další útoky směřují na funkční jadernou elektrárnu v Záporoží. "Už je delší dobu odstavená, a nedochází tam tudíž ke generování dalších krátkodobých radionuklidů, takže většina toho, co by utekla, by nebyla tak nebezpečná, jako když by se elektrárna rozbila těsně poté, co byla v provozu," vysvětluje.
Záporožská elektrárna je navíc novější a podle experta odolnější vůči podobným výpadům. "Radioaktivní látky jsou zavřené v betonové budově, která je okolo reaktoru postavená. A ta by měla vydržet náraz letadla, ale není to stavěné na jakési vojenské aktivity. Samozřejmě pokud na to namíříte silné vojenské rakety, výbušniny nebo dělostřelectvo, tak to můžete poškodit," popisuje Novák. Podobný typ ochrany reaktoru podle jaderného fyzika existuje i v českém Temelíně.
Opětovné uvedení do chodu Záporožské elektrárny by podle experta trvalo minimálně rok. Na vině jsou především omezené údržbových prací a problém s chlazením. K tomu dříve sloužila Kachovská přehrada, která je momentálně vypuštěná. Celý rozhovor si můžete pustit pod titulkem článku.
Černobyl na mapě:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.