Počet žádostí o místo v krajem zřizovaném Domově seniorů Pohoda v olomouckých Chválkovicích každoročně roste. Vloni jich bylo lehce přes 800, přijali asi stovku. V roce 2023 bylo žádostí jen 647, o rok dříve 620. Počty přijatých se přitom výrazně nemění.
V krajském městě stojí ještě jeden soukromý domov pro seniory, který provozuje společnost SeneCura. "Umístění je podstatně rychlejší než u ostatních zařízení, protože není ten pořadník tak dlouhý," řekl TN.cz ředitel Vítězslav Rychlý. I tak registrují žádostí asi dvě stovky. Zařízení je ve městě jediné, které funguje i v režimu domova se zvláštním režimem pro zvlášť zranitelné.
Lepší situace není ani v okolí. Dům seniorů František v Náměšti na Hané vloni dostal žádostí o místo přes 300, o rok dříve jich bylo jen 230. Počet nově přijatých se opět výrazně nemění a zůstává okolo 20, tedy na patnáctině poptávky.
[chooze:article;value:586423]
Až v rakvi
V domově Pohoda kvůli kapacitě transformovali chráněné bydlení. "V Olomouci je především potřeba pečovat o klienty, kteří potřebují vysokou míru podpory. (…) V chráněném bydlení jsou klienti, kteří jsou výrazně schopnější, a proto jsme dali přednost těm, kteří tu pomoc skutečně potřebují," popsal tamější ředitel Lubomír Vraj.
"Původní domov pro seniory měl 201 klientů. K dnešnímu dni máme 360 klientů," doplnil. Na zhruba 80 procent žadatelů se místo v domově nikdy nedostane.
"Olomoucký kraj staví a rekonstruuje některá zařízení, ale ne zrovna v Olomouci. Je to otázka krajských priorit a podle mě ty kapacity v Olomouci výrazně chybí. Spousta lidí se stěhuje do Olomouce, v Olomouci zestárnou," vysvětloval. Místa ale podle něj chybí v celém kraji.
[chooze:article;value:590140]
Problém v Olomouci registruje i tamější Charita. "Většina lidí má podané žádosti a má jich hrozně moc. Přejí si jít někam poblíž, ale čekají třeba dva roky a jsou v tom pořadníku na 200. místě. Oni vůbec nevědí, jestli se toho dožijí. Paní mi minule říkala, že ji tam asi vezmou až v rakvi," popsala sociální pracovnice Kateřina Čejková.
"Zavolají si na deset různých čísel, už to je pro ně složité sehnat, a všude jim řeknou to stejné: 'Jediné, co pro vás teď můžeme udělat, je zapsat vás do evidence.' Letos byl i rekordní počet těch, kteří přecházeli z roku 2024 do roku 2025 jako nezařazení," dodala.
V domovech o přijetí nerozhodují podle místa v pořadníku, ale podle stavu zájemce. "Rozhoduje míra sociální potřebnosti. (…) Snažíme se co nejpoctivěji najít žadatele, který je ze všech nejpotřebnější," vysvětlil Vraj. Někteří zájemci chtějí do domova poblíž bydliště, potřebnost ale hraje větší roli než místní dostupnost.
[chooze:article;value:581587]
Rodina nepomůže
Hlavním důvodem vyššího počtu klientů je prý stárnutí populace. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) od 80. let počet lidí nad 65 let v Česku vzrostl o skoro milion. "Zatímco mezi 1. lednem let 2001 a 2011 se počet seniorů navýšil o 226 tisíc, v následujícím desetiletí mezi počátkem roku 2011 a roku 2021 to bylo o 515 tisíc," popsal ČSÚ. Podíl seniorů ve společnosti taky strmě roste.
"Jen v letošním roce máme v našem zařízení devět klientů, kteří mají sto a více roků. Je jasné, že člověk ve sto letech potřebuje více péče a podpory než třeba v sedmdesáti," přiblížil ředitel domova Pohoda. Péče je tak náročnější i časově.
Čím dál víc seniorů je podle něj ale osamělých a nemají nikoho, kdo by se o ně mohl postarat. Chybí ale i kapacity pečovatelských terénních služeb. Lidé proto taky končí v domovech pro seniory.
[chooze:article;value:591565]
To potvrzuje i vedoucí střediska pečovatelské služby Charity Olomouc Jitka Weigelová. "Nám lidé zůstávají doma a my jsme schopní se o ně postarat do určité doby, ale zároveň těch lidí tolik přibývá, že nejsme schopní na tu poptávku reagovat, abychom všechny obsloužili. Oni se pak uchylují k tomu, hlavně rodinní příslušníci, že úplně ten stupeň terénní služby přeskakují a rovnou si žádají o ty domovy," uvedla.
Počet lidí, které museli odmítnout, se prý vloni zdvojnásobil. "Je to možná trend sendvičové generace, kdy se lidé starají o své děti a už se musí postarat o své rodiče, případně prarodiče. (…) Zároveň je spoustu lidí, kteří jsou skutečně osamělí. Nemají rodinu, nemají potomky nebo ta rodina žije v zahraničí, na druhém konci republiky," pokračovala.
"Myslím si, že je to i společensky dané, že dříve bývalo více zvykem, že ty rodiny zůstávaly na jednom místě, v jedné vesnici, byly více pospolu. To se hodně změnilo, jak hodně cestujeme, mladí lidé odchází za prací do jiných regionů nebo do zahraničí," dodala.
[chooze:article;value:545140]
V Olomouci nový domov nechystají
"Olomoucký kraj tento problém vnímá a plánuje zvyšování kapacit pobytových služeb, ale rovněž se snaží o rozvoj dostupnosti terénních služeb, které budou moci více pomáhat seniorům v domácím prostředí. Do budoucna je potřeba se ještě více soustředit na odlehčovací služby, které pomohou více pečujícím osobám," popsal pro TN.cz náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí a záležitosti seniorů Martin Škurek (ANO).
"Přímo ve městě Olomouci a nejbližším okolí Olomoucký kraj aktuálně nemá připravený žádný nový projekt na výstavbu dalšího pobytového zařízení sociálních služeb. Bude však snaha hledat možnosti spolupráce se soukromým sektorem a rovněž s městem Olomouc," pokračoval.
[chooze:article;value:569143]
Všechny veřejné domovy v Olomouci a okolí zřizuje právě kraj. "Město Olomouc však k řešení problematiky bydlení seniorů přispívá. V roce 2012 město iniciovalo výstavbu soukromého domova pro seniory na městském pozemku," řekla TN.cz mluvčí města Jana Doleželová.
"Zároveň se snažíme o rozšíření nabídky terénních pečovatelských služeb pro seniory a také umožnit osamělým seniorům důstojné bydlení v malometrážních bytech v majetku města. Čekací doba na umístění v domovech pro seniory v Olomouci je dlouhá, ale podle informací z Odboru sociálních věcí se v rámci kraje daří poptávku uspokojit," dodala.
Situace s pečovateli pro seniory je kritická. Dávají výpověď i po týdnu (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.