Zatímco ministerstvo se rozhodlo rozšířit od roku 2027 výuku jazyků a matematiky, právě učitelé těchto předmětů na školách nejvíc chybí. "Učitelé se nestihnou proškolit," varoval předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.
"Je potřeba, aby se ten proces uskutečnil v nějakém přechodném období, protože nemůžeme počítat s tím, že bychom v roce 2027 měli dostatek kvalifikovaných učitelů," upozornil prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc.
"Ředitelé budou mít deset let na to, aby se nové regulaci přizpůsobili, protože ten návrh vzdělávacího programu počítá s přechodným obdobím," sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN).
[chooze:article;value:592982]
"Máme nedostatek učitelů vůbec na prvním stupni, tam opravdu záleží na těch dobrý základech, které jim předá," podotkla členka výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Jan Berkovcová (ANO).
Podle ředitelů pak dochází k tomu, že předmět učí laici. "Obávám se, že když bude s odpuštěním učit kdekdo, aby to nedopadlo jako s posílením informatiky. Učitelé nejsou a učí to kdekdo," poznamenala předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová.
Největší problém sehnat kvalifikované učitele mají v Ústeckém nebo Karlovarském kraji. "Je to velmi regionálně odlišné, nejenom na území krajů, ale i menších celků," prohlásil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
"Učitelé nerostou na stromech, v současném školství panuje obrovská nejistota, my nevíme, co se bude učit, my nevíme, jaké budou předměty," vysvětlil ředitel ZŠ Donovalská Tomáš Marek.
[chooze:article;value:591682]
Více než polovinu hodin cizího jazyka učí podle odborníků neaprobovaní, tedy ti, kteří nemají příslušné vzdělání nebo odbornou kvalifikaci pro výuku daného jazyka.
"Na více než polovině základních škol neučí cizí jazyky aprobovaní učitelé. To znamená, že je to někdo, kdo nevystudoval daný jazyk, kdo ten jazyk sice umí, ale neumí ho učit," popsala analytička školství Lucie Slejšková.
"V moravských krajích je mnohem větší úroveň aprobovanosti té výuky," uvedl Zatloukal. V loňském roce vyučovalo nejvíc nekvalifikovaných učitelů informatiku, byla jich víc než polovina. Cizí jazyky vyučovala více než třetina nekvalifikovaných. Podobně to vypadalo u matematiky. Naopak dějepis a biologii učili především aprobovaní.
Podle dat pedagogických fakult jde učit přes 80 % absolventů. Přesto je učitelů málo. Politici i experti se shodují, že i přes zvýšení platů jsou hlavními příčinami právě peníze a nedostatečná spolupráce fakult a ministerstva. To chce ministr změnit a víc podpořit vysokoškolské obory zaměřené na cizí jazyky a třeba matematiku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.