Spojené státy navázaly přímý kontakt s islamistickým uskupením Haját Tahrír aš-Šám, které před týdnem svrhlo v Sýrii režim prezidenta Bašára Asada. Skupina je ale také na americkém seznamu teroristických organizací. "Náš vzkaz syrskému lidu zní: 'Chceme, aby uspěli. A jsme připraveni jim v tom pomoci'," prohlásil šéf americké diplomacie Antony Blinken.
V blízkém kontaktu se syrskou prozatímní vládou je také Turecko. Ankara podle tureckého ministra obrany nabízí Sýrii vojenskou spolupráci – konkrétně vojenský výcvik. "Turecko je připraveno poskytnout potřebnou podporu, pokud o ni nová administrativa požádá," pronesl turecký ministr obrany Yasar Guler.
Izrael je k nové syrské vládě ale poněkud skeptičtější než Turecko. Sýrii totiž stále považuje za hrozbu. "Pád syrského režimu je přímým důsledkem tvrdých úderů, které jsme zasadili Hamásu, Hizballáhu a Íránu. Rád bych upřesnil: V kampani nás stále čekají výzvy," uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
[chooze:article;value:588254]
Nový lídr Sýrie Ahmad Šara v sobotu prohlásil, že Izrael používá falešné záminky pro ospravedlnění svých útoků na Sýrii. Zároveň uvedl, že nemá zájem zapojovat se do nových konfliktů, jelikož se země soustředí na obnovu.
Zatímco u moci je v Sýrii sunnitské hnutí Haját Tahrír aš-Šám, šíité ze země utíkají. Jsou jich desetitisíce a bojí se nového režimu. A to i přesto, že nová syrská vláda slibuje mírové soužití všech menšin.
Sesazený syrský diktátor Bašár Assad uprchl do Ruska, které jeho režim dlouhodobě podporovalo. Od Kremlu sice prozatím získal mezinárodní krytí, uchýlí se ale zřejmě do ústraní. Svým náhlým svržením totiž údajně pošramotil i pověst Moskvy.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.