Kyberšikana mezi dětmi: AI umí fotku "svléknout", pak přijde vydírání

Podle Nguyen by se měla kyberšikana probírat alespoň jeden týden ročně například v občance. "To samé finanční gramotnost, podnikání, a tedy tyto věci, které ve škole chybí. A určitě bych nezakazovala mobilní telefony. Možná bych to zredukovala, že sociální sítě určitě by tam neměly být, ve školním řádě by to mělo být zakázané, ale naopak bychom měli učit děti, jak hledat informace," míní.

Plošný zákaz mobilních telefonů je špatný i podle Valáška. "Ať si to každá škola vyřeší sama. Ať si prostě každá škola nastaví pravidla," prohlásil.

Podle obou hostů by se měly děti více připravovat i na případnou práci s umělou inteligencí a digitálním prostředím. Přináší různé výhody. "Zaprvé, když tu matiku umíte naučit, já to beru ze svého pohledu té matiky, tak se na vás můžou podívat tisíce nebo desetitisíce lidí. Takže se můžete dostat ke spoustě lidí. Ve škole se dostanou ke 20 dětem ve třídě, učíte třeba dvě tři třídy. Takže máte nějaké omezené pole působnosti," řekl Valášek.

[chooze:article;value:585388]

​Druhá výhoda, jak Valášek pokračoval, je, že každý může jít svým tempem. "Může si to pustit jednou, dvakrát, třikrát... Na internetu máte neomezený čas. Když potřebuji tu věc vysvětlit hodně dopodrobna, tak to video udělám delší. A ten, kdo bude chtít, tak se podívá i na ty podrobnosti. Ve škole na to často není čas. Další věc je, že se tam dají dávat nějaké prostřihy, grafiky a takovéto věci," dovysvětlil Valášek.

Třeba Nguyen, která na internet neumisťuje jen edukativní věci, ale i střípky z osobního života, má zkušenosti i s tím, že jí píší děti se svými problémy. "Mají ke mně důvěru. A píšou mi hodně. Ohledně šikany i ohledně toho, co má dělat, když dostala špatnou známku a je to nespravedlivé," přiblížila.

[chooze:article;value:576689]

​Umělá inteligence má ale i svou temnou stránku. Děti mohou snadněji komunikovat a hledat informace, což je výhoda při vzdělávání, je to ale také podhoubí kyberšikany. "To je hodně ošemetné téma. Mělo by se taky správně edukovat o AI. Třeba teďka se svlíkávají fotky děvčat. AI to svlíkne. Spolužák začne spolužačku vydírat: 'Dáš úkol, nebo ukážu učiteli, že ses tady fotila nahá,'" popsala Nguyen.

Problém je, že podle Nguyen mnoho škol nenašlo k digitalizaci cestu. "Vím, že jsou školy, kde učitelky nechtějí pracovat vlastně i s obyčejnou powerpointovou prezentací, že to je, jako by všechno zůstalo ve starém režimu. Takže možná i tohle už by se mohlo nějakým způsobem vylepšit, nejenom ta AI, ale i ta digitalizace. Slohové práce, psát ve Wordu třeba, učit děti psát ve Wordu," vyjmenovala Nguyen. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.