Bašár Asad získal od Putina politický azyl. V Rusku má značný majetek

Tři dny po pádu Asadova režimu v hlavním městě Sýrie Damašku je cítit euforie místních, kteří se Asada po 14 letech zbavili. "Chceme lepší zemi, chceme, aby se tu žilo důstojně a aby se podobala ostatním zemím, které respektují práva občanů. Dost už bylo úplatků. Museli jsme podplácet lidi i za drobnosti, na které bychom měli mít právo," říká Syřan Hamzeh Hamada.

Přidal se k němu i Jihad Mustafa Shibani. "Vše bylo zakázáno. Povolení k různým věcem měli jen věrní Asadovu režimu," popsal starý způsob života v Sýrii.

Podle tamních médií se v Sýrii už otevírají obchody a lidé se postupně vracejí k běžnému životu. Syrští rebelové se snaží v rozvrácené zemi upevnit svou moc. "Země se posouvá směrem ke stabilitě. Lidé už jsou vyčerpaní z války a další už nechtějí," uvedl vůdce povstalců Ahmad al-Sharaa. 

[chooze:article;value:587612]

Bašár Asad se při útěku ze země uchýlil do Ruska, kde má jeho rodina značný majetek. Ruský prezident Putin řekl už v pondělí, že mu poskytne azyl. "Je v bezpečí a ukazuje to, že Rusko v takové mimořádné situaci jedná tak, jak je třeba," okomentoval udělení azylu náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Do vnitropolitického dění v Sýrii zasahuje i Izrael. Jeho vzdušné síly za poslední dva dny provedly po celé zemi asi 480 úderů, většina zasáhla syrské sklady zbraní.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.