Výzkum provedli vědci z Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute, který se zabývá léčbami v hrudní oblasti. Několik lékařů nezávisle na sobě zjistilo, že u lidí s vážnými covidovými problémy se nádory zmenšily, případně zpomalily svůj růst.
Nevěděli jsme, že to je skutečné, protože pacienti byli velmi nemocní," uvedl vedoucí hrudní chirurgie na Northwestern University Ankit Bharat. "Bylo to protože imunitní systém byl aktivován Covidem-19 a začal tak zabíjet i rakovinotvorné buňky? Co to bylo?" přiznal Bharat, že takovou reakci organismu vědci nečekali.
Nečekané propojení tak nabízí slibnou budoucnost pro budoucí léčby pacientů s rakovinou. Bharatův tým odhalil, že pokud je v těle přítomný virus, imunitní monocyty, které cestují krevním oběhem a upozorňují na hrozby, změní své chování.
[chooze:article;value:580193]
Zatímco normálně mohou být monocyty zneužity nádorem k vytvoření štítu proti imunitnímu systému, při přítomnosti SARS–CoV–2 štít není tak silný a imunitní systém může zasáhnout. "Studie ukázala, že RNA v Covidu-19 může přetvořit monocyty v protirakovinné buňky," popsal klíčovou změnu Bharat.
"Je s údivem, že ten samý virus, který způsobuje vysoká úmrtí, může poskytnout důležitou podporu imunitnímu systému k boji s rakovinou," dodal. Probíhající výzkum léku na rakovinu by tak mohl vést k inovativním léčbám.
Rakovinové buňky si totiž nemohou vybudovat odolnost proti imunitním, což by mohlo pomoci pacientům, na které nefunguje imunoterapie. Podle Bharata nový druh léčby nemůže imunoterapii nahradit, může ale být použita jako druhá možnost.
Ministr zdravotnictví Válek oznámil, že má rakovinu (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.