Lidé neví, za co platí: Sedm mýtů kolem cestovního pojištění

První mýtus: Mám zdravotní pojištění, to mi stačí, do zahraničí nic nepotřebuji

Modrá kartička pojišťovny, kterou lidé nosí v peněžence, jim sice v Evropské unii zajistí stejnou péči jako obyvatelům v dané zemi, mimo Unii ale moc nepomůže. Navíc má i další nedostatek.

 "A někdy bychom jako Češi byli překvapeni tím, jak omezené jsou určité služby v zahraničí, co se týká státního zdravotního pojištění. To znamená, člověk musí počítat, že bude doplácet spoluúčastí, může si třeba platit část ceny za lůžko v nemocnici, když to bude řešit pouze z té kartičky," řekl Divoký.

A problém může nastat také v úhradách za některé převozy. "To zásadní ale je, že za vás tu službu nikdo profesionálně nekoordinuje. Když budete mít něco složitějšího, kde bude potřeba více odborníků, převozy, tak vlastně tohle za vás standardně dělá asistenční služba pojišťovny a tady to bude víc na vás," dodal Divoký.

Druhý mýtus: Cestovní pojištění je drahé

"Když jdeme koupit náhodné pivo nebo zmrzlinu, tak 100 až 150 korun za pivo nebo za kopeček zmrzliny nám nepřijde drahé, ale dát 300 až 400 korun za cestovní pojištění někomu přijde drahé. Ale když si pak porovnáte, že náklady, které za vás ta pojišťovna může uhradit, mohou být v řádech desítek či stovek tisíc, u složitějších případů milionů, tak je to vlastně velmi lichý argument," vysvětlil Divoký.

[chooze:article;value:583085]

Třetí mýtus: Mladí lidé nepotřebují cestovní pojištění

Podle Divokého žijí mladí lidé často v přesvědčení, že se jim nemůže nic stát. "To jsem si taky myslel, když jsem býval mladší, že nemáme statistiku toho, jak se liší škody v různých věkových skupinách. Lidem se děje stejný počet případů, až starší věkové skupiny nad 70 let stojí ta péče víc. Ale to, že by někdo, komu je 15 nebo 20, měl méně časté a levnější škody než někdo, kdo je už takzvaně normálně dospělý, není vůbec pravda," řekl.

Čtvrtý mýtus: Na krátké cesty pojištění nepotřebuji

Jeden den či víkend v zahraničí nejsou dnes nic zvláštního. I v těchto případech se podle Divokého hodí pojištění.

"Protože za ten jeden den zase budete dělat ty věci více intenzivně. To znamená, že zase přímo úměrně roste pravděpodobnost, že se vám tam může něco stát, protože vystupujete mnohem aktivněji. Nemáte tolik času na to všechno zažít, tak to zhustíte a třeba pak uděláte tu chybu nebo vás potká nějaký problém. Takže není to vůbec délkou cesty," vysvětlil Divoký.

[chooze:article;value:581390]

Pátý mýtus: Pojištění si sjednám, až když budu vědět, že pojedu

Podle Divokého je to sice možná varianta, ale nemusí být příliš výhodná. Každé pojištění má totiž dvě složky. Jednou z nich je pojištění storna. "To vás chrání od okamžiku, kdy si zakoupíte nebo zabukujete nějakou cestovní službu, hotel, letenku či zájezd, a končí tím odjezdem do zahraničí.

Druhou částí je samotné cestovní pojištění, které chrání cestovatele v zahraničí. "Když si koupíte nějakou cestovní službu, tak je nejlepší si okamžitě koupit to pojištění storno, ideálně s cestovním pojištěním, protože pak celou tu dobu, nezáleží na tom, jak je dlouhá, jestli týden nebo rok, tak jste chráněni pro případ, že byste tu cestu museli zrušit. A pojištění vám potom proplatí velkou část těch nákladů, které byste za tu zrušenou dovolenou museli sami zaplatit," upřesnil Divoký.

Nicole Okonkwo Gattuso připomněla případ jedné stabilní klientky Blue Stylu, která cestuje několikrát ročně.

"Bohužel ani ona až do třetího zájezdu neporozuměla té výhodě pojištění storna. Několikrát předtím jí bylo doporučeno si to koupit a první zájezd si zlomila nohu a nemohla odletět. Tím pádem jí žádné finanční prostředky nebyly proplaceny zpátky. Potom další zájezd se stalo to stejné, zlomila si zase něco jiného a opět nebyla pojištěna. Potřetí už tomu porozuměla a to pojištění si koupila," přiblížila Okonkwo Gattuso.

[chooze:article;value:580363]

Šestý mýtus: Cestovní pojištění k platební kartě mi stačí

Divoký upozornil, že u pojištění spojené s platební kartou lidé často netuší, co všechno zahrnuje a zda má dostatečné limity. "Vůbec neví, komu by se mělo volat, protože ani neví, od koho to pojištění na té kartě má, takže nemá nikde ani číslo na asistenci," uvedl.

"A často tam může být také problém v tom, že nemusíte to pojištění mít třeba pro celou rodinu, ale pouze pro držitele karty. To znamená, největší problém je tam ta neznámá, že člověk vůbec odjíždí s tím, že má pojištění na kartě a vůbec netuší, jak by ho měl použít," dodal Divoký.

Řekl ale také, že na dražších variantách karet jsou cestovní pojištění obvykle velmi dobrá, lidé by ale měli mít detailní přehled, co všechno zahrnují.

[chooze:article;value:584598]

Rozdíl mezi pojištěním a připojištěním

Pojištění obyčejně nabízí nějaký základní balíček, připojištění zajišťuje další navazující služby. "U cestovní kanceláře Blue Style je to vlastně uděláno tak, aby Blue Style měl jistotu, že nikoho nepošle do zahraničí bez jakéhokoliv pojištění, tak každý klient má zdarma k zájezdu takzvaný balíček Basic," upřesnil Divoký.

Basic zahrnuje léčebné výlohy, asistenční služby a podobně. Připojištění pak řeší například ztrátu zavazadel nebo pojištění odpovědnosti. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.