Co se důchodové reformy týče, podle Fialy vláda potřebuje peníze a rozhodla se vytěžit je z důchodců. Důchodová reforma nemá podle něj koncepci, myšlenku a ani neslibuje nic pozitivního do budoucna.
Nicméně souhlasí s tím, že důchodový systém do budoucna bude obtížně udržitelný. "Nicméně je důležité si říct také fakta, tedy že ještě v roce 2019 saldo důchodového účtu bylo v přebytku. Potom se pomalu dostávalo do deficitu a někdy v roce 2021 si myslím, že bylo asi 2 miliardy, pak 20 miliard, ale pořád to není žádná taková katastrofa, abychom ty důchodce museli takhle utnout," míní.
Jedním z hlavních problémů průběžného důchodového systému v Česku je nízká porodnost. To podle Fialy souvisí například s nedostupným bydlením nebo s nízkou podporou rodin od státu.
[chooze:article;value:579364]
"Mnohdy ty rodiny nemají děti, protože by musely žít třeba se svou mámou ve dvoupokojovém bytě, protože nemají na vlastní. Mladí nejsou schopni našetřit ani na akontaci hypotéky. Pokud jim pomůže rodina, tak potom už by to možná nějak spláceli, ale vlastní bydlení je obrovský problém. Musíme do toho investovat," prohlásil.
Poukázal na příklad Maďarska. "Když máte hypotéku a máte třetí dítě, tak tu hypotéku máte bez úroku. A když máte třetí dítě, tak vám část té hypotéky úplně zruší a zaplatí to za vás stát. Ti, kteří pracují a mají děti, mají snížené daně. Čím mají víc děti, tím mají menší daně," přiblížil.
"Jestli chceme, aby ten systém byl za 5, 10, 15, 20 či 30 let udržitelný, tak musíme zajistit to, že se budou rodit nové děti," dodal.
Chybí podle něj i třetí důchodový pilíř. "To připojištění, a to zvedám varovně prst, by nemělo být vyvedeno pro nadnárodní společnosti, ale měl by to garantovat stát," vyjasnil. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.