Pozemní boje neočekávám, říká generál. Válka Izraele a Íránu proběhne jinak

Po krvavém útoku hnutí Hamás na Izrael z loňského října panuje v celém blízkovýchodním regionu napětí. Jeruzalém se nyní soustřeďuje na eliminaci hnutí Hizballáh v Libanonu. Po odvetném útoku Izraele na Írán navíc vzrostlo napětí i mezi těmito zeměmi. Terčem leteckého úderu byly vojenské cíle. Zaútočit na jaderná zařízení by bylo velmi riskantní, domnívá se generál ve výslužbě Jiří Šedivý.

Dříve analytici spekulovali, že terčem odvetného úderu by se mohla stát právě íránská jaderná zařízení, kde Teherán mimo jiné obohacuje uran. Spojené státy ale od tohoto kroku Jeruzalém důrazně odrazovaly.

Tyto objekty jsou relativně dobře chráněné. A samozřejmě také hrozí rozptýlení radioaktivního materiálu do poměrně velkého prostoru i mimo samotný Írán. Opravdu se může stát něco, co by se později vymklo kontrole.

[chooze:article;value:580501]

Jeruzalém nyní také své největší bojové úsilí soustřeďuje jinam.

Izrael teď sleduje, že schopnosti palestinského hnutí Hamás jsou značně omezené, a židovský stát se soustřeďuje na libanonský Hizballáh, z jehož strany nyní očekává největší nebezpečí. Navíc jde o organizaci částečně ovládanou Íránem.

Hrozí v celém blízkovýchodním regionu nějaký větší vojenský střet?

Spíše očekávám, že se tam nějaký větší konflikt odehraje na moři. Mohou se vzájemně napadat izraelské a íránské lodě. Další možností jsou operace ve vzdušném prostoru, nějaké pozemní bojové akce neočekávám už proto, že oba znepřátelené státy jsou od sebe poměrně daleko.

Libanonci měli dronem zasáhnout dům izraelského premiéra Netanjahua (19/10/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.